Medimagazin logo

HIV skandalında Kızılay 'kusursuz'

Kaynak: HABERTÜRK - Özlem YILMAZ
HIV skandalında Kızılay 'kusursuz'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul’da özel bir hastanede by-pass ameliyatı geçiren ve HIV’li kan verildiği ortaya çıktıktan sonra yaşamını yitiren hastanın davasına, Adli Tıp Kurumu’nun raporu damgasını vurdu. Avukat Selçuk Bayram, Ümraniye Başsavcılığı’na başvurarak, Kızılay Marmara Kan Merkezi yetkilileri hakkında “taksirle adam öldürme ve AIDS virüsü bulaştırma” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş, ceza davasının yanı sıra Kızılay aleyhine 500 bin liralık manevi tazminat davası açılmıştı.

Davada Adli Tıp Kurumu I. Adli Tıp İhtisas Kurulu, İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu raporda, “Donörden alınan kan örneğinde HIV tespit edilememesinin, virüs var olduğu halde saptanabilen antikorların henüz kanda pozitif saptanamaması dönemine denk geldiğinden Türk Kızılayı’na kusur atfedilemez” ifadesini kullandı. Raporda ayrıca hastanın ölümünün HIV’e bağlı pnömoni, solunum ve dolaşım yetmezliği, karaciğer sirozu, böbrek yetmezliği ve gelişen komplikasyon sonucu meydana geldiği vurgulandı. Raporda donör C.M.’nin Kızılay’a iki kez kan bağışında bulunduğu, ilk kan bağışı sırasında HIV tespit edilmediği, 6 ay sonraki ikinci kan bağışında ise HIV pozitif tespit edildiği ifadesi yer aldı.

‘BİSEKSÜEL İLİŞKİ GİZLENMİŞ’

Avukat Selçuk Bayram, rapora itiraz ettiklerini belirterek, “Donörle görüşmeler arkadaşlarının yanında yapılmış ve donör de biseksüel ilişkisini gizlemiştir. Bilirkişi raporunda da bu yönde bir inceleme yapılmamıştır, rapor bu haliyle eksiktir” dedi.

‘ÜSTÜNLÜĞÜ OLAN TESTLE ÇIKIYOR’

Doç. Dr. Kenan Keskin: “Enfeksiyon hastalıklarının bir kuluçka dönemi vardır. Etken virüs kan veren donöre bulaştıktan sonra tarama testlerinde pozitiflik oluşabilmesi için vücutta o mikrobun sayısının belli bir seviyeye ulaşması gerekir. Bu üstünlüğü olan testle çıkıyor."

hiv
skandalında
kızılay
'kusursuz'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir