Medimagazin logo

Diş hekimleri Galata Köprüsü’nde "Dişini Gösterecek!"

Seslerini duyurmak ve sorunlarına dikkat çekmek isteyen diş hekimleri, 26 Mayıs'ta ‘Dişini Göster’ sloganıyla Galata Köprüsü"nde olacak.
Diş hekimleri Galata Köprüsü’nde "Dişini Gösterecek!"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - TDB 18.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Meslek Sorunları Sempozyumu’nda konuşan Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, mesleğin içinde bulunduğu durum ve halkın ağız diş sağlığına ilişkin tespitlerde bulundu.

 

Yücel, "Uygulamalarıyla varlığımızı bize bile sorgulatan iktidarın anlayışa karşı artık gerçekten "ya varız ya yokuz" sorgusu ve "Dişini Göster" sloganıyla 26 Mayıs'ta sorunlarımızı dile getirmek için "Galata Köprüsü"ndeyiz. Umudumuz ve temennimiz odur ki siyasi iktidar bizlerin sesine kulak versin. Aksi halde eylem sürecimiz bundan sonra da duraksamadan devam edecektir" diye konuştu.

 

Batıda olduğu gibi dişhekimliği hizmeti sunumunda özel ve kamu tüm ülke kaynaklarından yararlanılması gerektiğini belirten Yücel, “Sağlık Bakanlığı koruyucu ağız diş sağlığı hizmetleri için meslek kuruluşu olarak bizlerin de katkılarını alacak şekilde programlar yapmalıdır” dedi.

 

“Kamuda çalışan meslektaşlarımızın gerek özlük hakları ve gerekse çalışma koşulları bakımından kabul edilemeyecek özel hükümlerle donatılmış sözleşmeler ile çalışmaya mahkûm eden; 4/B ve 4-C statülerinin kaldırılarak “kamu mağduru hekimler” konumundan çıkarılmalıdır” diyen Yücel, şunları söyledi:

“Her meslektaşımız insanlık ve hekimlik onuruna yaraşır bir yaşam ve gelir düzeyine ulaşmalıdır. Gerçekçi olmayan dayatmalarla kanunlaşan uzmanlık konusu ile ilgili bundan sonraki çalışmalarda önerilerimiz kesinlikle dikkate alınmalıdır. Plansız bir şekilde kurulmaya devam eden yeni dişhekimliği fakülteleri ve öğrenci kontenjanları; eğitim kalitesi, istihdam, ağız-diş sağlığına halkın talebi, coğrafi dağılım, orta ve uzun vadeli sağlık hedefleri gibi parametreler göz önüne alınarak belirlenmelidir. Temelinde bilimsel veri, kalite ve tedavi güvencesi olan TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesine Sağlık Bakanlığı’nın bakışı değişmelidir. Türk Dişhekimleri Birliği halkımızın ağız diş sağlığı ve mesleğimizin sorunları ve çözümleri konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olup, ulusal ağız diş politikalarının oluşmasında katkı yapmaya hazırdır. Mesleğimizin her boyutta gelişmesi için dişhekimliği fakültelerinin değerli akademisyenlerini ve sevgili öğrencilerimiz ile sektörün tüm bileşenlerini; her zamankinden daha fazla işbirliği içinde olmaya çağırıyoruz.”

diş
hekimleri
galata
köprüsü’nde
"dişini
gösterecek!"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir