Medimagazin logo

"Ağız ve diş hastalıkları, kronik hastalıkların oluşmasında temel etken"

"Ağız ve diş hastalıkları, kronik hastalıkların oluşmasında temel etken"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, en son Dünya Dişhekimleri Birliği'nin yaptığı kongrede, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler'in ağız ve diş hastalıklarını, bulaşıcı olmayan kalp, diyabet gibi hastalıkların oluşmasında temel etken olarak kabul ettiğini söyledi.
    

Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığını genel sağlığın bir parçası olarak kabul edilmesi ve önemsenmesi gerektiğini ifade etti.
    

Ağız ve diş sağlığının önemini artık topluma daha etkili yöntemlerle anlatmak gerektiğini vurgulayan Yücel şöyle konuştu:
    

 ''En son Dünya Dişhekimleri Birliği'nin yaptığı kongrede, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler ağız ve diş hastalıklarını, bulaşıcı olmayan kalp, diyabet gibi hastalıkların oluşmasında temel etken olarak kabul etti. Dolayısıyla artık bu sorun sadece meslek örgütlerinin konusu değildir. Ağız ve diş sağlığı BM kanalıyla ülkelerin sağlık politikalarında, genel sağlığın düzeltilebilmesi için daha çok yer alacaktır.''
    

Yücel, Türkiye'de birçok ülkede olduğu gibi ağız ve diş sağlığının istenilen seviyede olmadığını belirterek, ''Ağız ve diş sağlığı konusunda iki sorun var, biri diş çürüğü, diğeri de diş eti hastalığı. Bu iki hastalığın da ülkede çok yaygın olduğunu görebiliyoruz. Bu durum koruyucu ağız diş sağlığı hizmetinin verilmediğini, organize bir ağız diş sağlığı politikamızın olmadığını gösteriyor'' diye konuştu.

"ağız
ve
diş
hastalıkları
kronik
hastalıkların
oluşmasında
temel
etken"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir