Medimagazin logo

AB vatandaşı diş hekimlerinin ülkeden ayrılması İngiltere'de diş tedavisi sıkıntısı yarattı

İngiltere’de yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının getirdiği kısıtlamaların yanı sıra Brexit nedeni ile Avrupa Birliği vatandaşı diş hekimlerinin günden güne ülkeden ayrılmasıyla diş tedavisi sıkıntısı tehlikeli boyutlara ulaştı
AB vatandaşı diş hekimlerinin ülkeden ayrılması İngiltere'de diş tedavisi sıkıntısı yarattı
Kaynak: AA
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Bağımsız Hasta Gözeticileri (Healthwatch) tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin dört bir yanında insanların diş tedavisi almak için Ulusal Sağlık Hizmetine (NHS) müracaat ettiği ancak yanıt alamadığı belirtildi.

2020'DE DİŞ TEDAVİSİYLE İLGİLİ ÇAĞRI VE ŞİKAYETLERDE YÜZDE 452 ARTIŞ

Hastaların diş tedavisi alamamalarının ağız kanserinde artışa yol açabileceğine, bunun da ülkenin yakın gelecekte gizli bir ulusal diş hekimliği krizi tehlikesiyle karşı karşıya kalma riskini artırdığına işaret edilen açıklamada, 2020’de diş tedavisiyle ile ilgili çağrı ve şikayetlerin sayısının yüzde 452 arttığı hatırlatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Healthwatch Ulusal Direktörü Imelda Redmond, "Pandemiden bu yana ülkenin her yerinden insanların diş tedavisine erişim sıkıntılarını duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Redmond, ülke çapında 2021 Nisan'a kadar acil diş bakımı merkezleri kurulduğunu, ancak tedavilerin sınırlı olduğunu ve hastaların dişlerini kurtaracak tedaviler yerine diş çekimi önerildiğini aktardı. Imelda Redmond, özel muayenehanelerin ise aşırı pahalı olması nedeniyle toplumun büyük kesiminin diş tedavisi almakta sıkıntı çektiğini bildirdi.

Diş Hekimleri Derneği Başkanı Neil Carmichael ise istihdam krizinin tedaviye erişim sorununu daha da artırdığını belirtti.

Carmichael şöyle konuştu:

"Büyük bir işe alım sorunumuz var ve bu Covid-19 sayesinde daha da büyüyecek. Diş hekimliği okullarının sayısının iki kat artması gerekiyor. Ve Brexit’in sonuçları da gün yüzüne çıkıyor, çünkü çok sayıda diş hekimi AB'den geliyordu. Bazıları geri dönüyor ve pek çoğu buraya artık gelmiyor. Bu nedenle diş hekimlerinin serbest dolaşımı ve çalışma izni sorunlarının kalkması için karşılıklı tanınmayı genişletmemiz gerekiyor."

Ülkede, Mart 2020'de karantinanın başlamasının ardından 8 Haziran 2021’e kadar diş hekimliği muayenehaneleri kapatılmıştı.

healthwatch
dis tedavisi
agiz kanseri
dis hekimligi
corona virus
Yorum (3)
Deniz
Ya tamam da açın yolumuzu gelelim be vallahi de billahi de tillahi de bezdik...
6
Cevapla
Dtkry
Acin sinirlari İngiltereyi dis hekimine bogalim.hem de guclu saglik sistemimizden cikma gunluk min 30hastaya hizmet verecek ayyarda
12
Cevapla
dentist
ey ingilizler bizler ne güne duruyoruz.
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300