Medimagazin logo

MRSA'nın ölümcül sırrı çözülüyor

Tıbbın ilerlemesine ve sürekli yeni ilaçlar çıkmasına rağmen, hastane enfeksiyonu hâlâ ölümlere yol açıyor. Antibiyotiklere karşı dirençli olan enfeksiyona karşı uzun süredir araştırma yapan Amerikalı bilim adamları, sonunda bu enfeksiyonu çökertmeyi başardı.
MRSA'nın ölümcül sırrı çözülüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

WASHINGTON -Hastane enfeksiyonu olarak bilinen (MRS bug) mikropların aynı zamanda kalabalık jimnastik salonunda, kreşler ve okullar gibi kalabalığın olduğu yerlerde bulunduğunu söyleyen bilim adamlarının çalışmaları Journal Science adlı dergide yayınlandı.

Birçok antibiyotik, bakterinin yaşaması için gerekli olan proteini çekerek çalışıyor. Bu şekilde mikroplar öldürülüyor. Ancak Cfr adı verilen gene sahip MRSA mikrobu gibi bazı mikroplar antibiyotiğin bu şekilde çalışmasını ve proteinin çıkarılmasını engelliyor.

Süpermikrop olarak da adlandırılan MRSA, 7 çeşit mikroba karşı dirençli. Pennsylvania Üniversitesinde araştırmayı gerçekleştiren doktorlardan Squire Booker, "Normalde insan florasının bir bölümünü oluşturan gram pozitif bir bakteri olan Staphylocococus aureus, daha çok hayvanlarda bulunan Staphylococcus sciuri ile birleştiğinde ölümcül oluyor.

Staphylococcus aureus daha çok burunda, deride bulunuyor ve bir zarar vermiyor. Ancak MRSA'nın tehlikeli kuzeni sciuri ile birleşip mutasyona uğradığında ölümcül hale geliyor. Bizim yaptığımız bu mikrobun nasıl insanları öldürdüğünü ortaya çıkarmak oldu" diye konuştu.

 

Doktor Booker, "bundan sonra aşamada ise, antibiyotiğin kendi görevini yapabilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde çalışacağız" dedi.

mrsa'nın
ölümcül
sırrı
çözülüyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300