Medimagazin logo

Kolesterol tartışmasına Mehmet Öz de katıldı

Habertürk'ün gündeme getirdiği kolesterol tartışmasına Mehmet Öz de katıldı.Öz önemli uyarılarda bulundu...
Kaynak: HABERTÜRK
Kolesterol tartışmasına  Mehmet Öz de katıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, kolesterol ilaç tartışmalarıyla önemli uyarılarda bulundu. Öz, “Koroner damar tıkanıklığınız var ise kolesterol ilaçları yaşam kurtarır, bu ilaçların sağlıklı insanlar üzerindeki etkisi kanıtlanmadı” dedi

Kolesterol ilaçlarıyla ilgili Türkiye’deki tıp otoriteleri arasında günlerdir süren hararetli tartışmalara okyanus ötesinden ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz de katıldı.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Öz, “Kalp hastası olmadığınız sürece diyet kolesterolü önemli değil. Kolesterol vücut için gereklidir. İyi kolesterolün vücudu koruyucu özelliği vardır. Amerikan Kalp Derneği ilaç kullanımından ziyade besin tüketerek sağlıklı kalmayı ve sağlıklı bir insan vücudunda da günlük tüketilen 300 mg. diyet kolesterolü olması gerektiğini ifade eder” dedi.

Tereyağına dikkat

Öz, şunları söyledi: “Yüksek kolestrolü olanlar, koroner hastalıkları olanlar ve diyabet sorunu olanlarda ise günlük tüketim 200 mg. seviyesinde olmalıdır. Bazı ülkelerde ve sağlık kurumlarında diyet kolesterol tüketimine ilişkin öneriler olmamakla birlikte diyetlerde kullanılacak en büyük kolesterol kaynağı yumurtada bulunmaktadır. Günde ortalama 1 yumurta yenilebilir. Tereyağı gibi doymuş yağlar kolesterolü yükseltir. Sağlık örgütleri bu yüzden sıvı ve nebati yağ ve hafif margarinleri tereyağı yerine kullanılmasını önermektedirler.”

Yaşam tarzı önemli

“Kolesterole ilaçla tedavi yöntemleri Koroner damar tıkanıklığı gibi Ateroskleroz rahatsızlıkları olan kişilerde yaşam kurtarıcı bir rol oynar ancak aynı ilaçların sağlıklı kişilerde ne derece yarar sağladığı kanıtlanması oldukça zor bir nokta. Doktorlar hastalarının sigarayı bırakmaları, kilo vermeleri ya da egzersiz yapmaları konusunda motive edemedikleri için ilaçla tedaviye yöneliyorlar. Ancak daha kaliteli ve gelişmiş bir yaşam tarzına hastaları yönlendirmek ilaçla tedaviden çok daha önemlidir.”

‘İlaç kullanılabilir’

Mehmet Öz’ün babası Prof. Dr. Mustafa Öz de, “1955’de ABD’ye gittiğimde de kolestrol ilaçları tartışması vardı. Hastanın yüksek kolesterolü karşısında kalp ve vücudunun diğer bölgelerindeki damarlarında tıkanıklık var ise bu ilaçların verilmesinde sakınca yoktur. Bütün dünyadaki tıbbi örgütler (Harvard) bu tür hastalara kolestrol ilaçlarını verir” diye konuştu.
 

kolesterol
tartışmasına
mehmet
öz
de
katıldı
Yorum (5)
İSMAİL TAŞKIN
Demek ki : Sayın Karatay haklı.Kolesterol ilaç şirketlerinin dayattığı bir fenomen.
0
Cevapla
ahmet faruk soran
Kandaki kolesterolün yüksek olması sadece kalp ve damar hastalıklarına neden olmadığı,karındaki damarlarda gelişen aterosklerozun bel fıtığı dediğimiz lomber diskal herniye sebep olduğu,zemin hazırladığı gösterilmiştir.Bu konu bilimsel olarakta tarafımdan yayınlanmıştır.(MEJSI-İDOSİ)
1
Cevapla
Sibel Gögen
Tıbbi örgüt(Harvard)??? DSÖ, ACC, ESC, AHA, AAFP falan gibi örgütlere ne oldu???
0
Cevapla
ey
Ben de mehmet öz niye bu tartışmalara katılmadı diyorum.
0
Cevapla
erhan altunöz
Ülkemizde statinlerin hekimler tarafından yanlış endikasyonlarda gereksiz olarak yazıldığı bir gerçek. Ama hangi gurup ilaçta bu yaşanmıyor? Antibiyotikler, ağrı kesiciler, vitaminler ve daha birçok ilaç gurubunda da bu trajikomedi yaşanmıyormu?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir