Medimagazin logo

Hemşirelikte lisansı olanların emekli maaşı yüzde 25 artıyor!

Lise ve önlisans mezunu hemşirelerin ek göstergesi ve ek göstergeye göre belli edilen özel hizmet tazminatı oranları çok farklıdır.
ALİ TEZEL
Hemşirelikte lisansı olanların emekli maaşı yüzde 25 artıyor!
Kaynak: GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ali Bey, şu an hemşireyim ve 2 yıllık önlisans mezunuyum. Şimdi de lisans tamamlama imkânı çıktı ve bunun için yaklaşık 3500 lira istiyorlar. Bu parayı ödeyip lisansı tamamlamam emekli aylığımı çok artırır mı, buna değer mi?

Bu arada şu an 1’inci derecedeyim ve dilekçe versem emekli olabilecek durumdayım. İsmi saklı Sayın okurum, eski adıyla TC Emekli Sandığı, yeni adıyla SGK’nın Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi sizi emekli edecek. Emekli aylığınız da 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu gereğince hesaplanacak.

Emekli aylığınızın formülü de: EKEK X ABO’dur. EKEK, yani emekli keseneğine esas kazancın beş kriteri vardır.
1- Gösterge aylığı,
2- Ek gösterge aylığı,
3- Kıdem aylığı,
4- Taban aylığı,
5- Özel hizmet tazminatının belli bir oranı.

Formüldeki ABO, yani aylık bağlama oranı da çalışma yılınızın 50 rakamıyla toplanması ile belli edilecek.

ÖN LİSANSMEZUNU EMEKLİ AYLIĞI
Siz şu an hemşire kadrosunda önlisans mezunusunuz. Bu durumda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince 1 derecenin ek göstergesi 2200’dür. Sürenizi yazmamışsınız ama sizi 25 yıl memuriyet yapmış gibi varsaydığımda önlisans mezunu olarak aşağıda detayları göründüğü gibi 1031.30 lira emekli aylığı alırsınız. Bu arada da ikramiye olarak 25 yıl için 25 x 1322.19= 33.055 lira SGK size öder.

 

LİSANS MEZUNU OLURSANIZ AYLIĞINIZ
Şayet, lisansı bitirirseniz Sağlık Bakanlığı sizin ek göstergenizi 3000’e çıkaracak, bu çıkış sebebiyle ileride alacağınız emekli aylığı fazla olacaktır ama lisans kadrosundan sonra 2 yıl daha çalışmanız halinde aşağıdaki gibi 1207.68 lira emekli aylığını alabilirsiniz. Bu arada 25 yıl için ikramiyeniz de 1548.32 x 25 = 38.708 lira olur.

hemşirelikte
lisansı
olanların
emekli
maaşı
yüzde
25
artıyor!
Yorum (20)
neco
nasıl %25 artıyor. zaten lisansa başvuranlar 20 yıl 25 yıl çalışmış. bu lisansı tamamlayınca geçmişide mi kapsıyor. insanları kandırmayın. doğru dürüst hesap yapın. haa sıfırda yada 3-5 yıldan sonra başlar sa olur.
0
Cevapla
HEMŞ
kesinlikle karşıyım karşıyız öyle oturdukları yerden mesai saati içinde bilg başnda kolaydan lisans mezunu olcaklar yazık bu ülkeye yazıkkkk bu kadar da küçülttünüz bu mesleği bu mu değer mi peki benm onca emekle az burslarla aileden uzkta okumama 4 yıl ünv de değer mii
0
Cevapla
hm
zaten amacınız bu meslek uğruna emek göstrmk ilerlemek değl maaşınız az daha artsın diee değil mi.kolaysa gidin de ünivrstlerinde sırlarında otrn derslri aln geçn sınvları hadi
0
Cevapla
f.ş
arkadaşım ne kadar kendinizi düşünüyorsunuz.biz hemşireler birbirimizi çekemediğimiz için zaten birlik beraberlik yok.yazıııkkkkk.....size...........
0
Cevapla
Bayram
Önlisans maaşı yanlış hesaplanmış. zaten 2200 ek göstergede ÖHT'nın %70 'i hesaba dahil ediliyor. Lisans ve önlisans farkı sadece (3000-2200=800) ek göterge farkıdır. 49,57 TL'dir. Tabi ki bu emekli maaşındaki fark. Kişi halen çalışıyorsa durum farklıdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300