Medimagazin logo

Yeni Zelanda'da bir doktor, yanında çalıştıracağı kişiye yıllık 788 bin lira vaat ediyor

Yeni Zelanda’da bir pratisyen hekimin yıllık kazancı, 60 ila 95 bin pound civarında
Kaynak: T24
Yeni Zelanda'da bir doktor, yanında çalıştıracağı kişiye yıllık 788 bin lira vaat ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeni Zelanda'nın kırsal kesiminde, pratisyen hekimlik yapan Alan Kenny yılda 400 bin Yeni Zelanda doları (yaklaşık 786 bin TL, 268 bin ABD doları) maaşla iş yükünü hafifletecek bir doktor arıyor.

Ancak cazip bir iş olanağı sunmasına rağmen, iki yıldır bu işe uygun bir kişi bulamıyor.

Dr Kenny, Kuzey Adası'ndaki 13.600 nüfuslu Tokoroa kentinde aile hekimliği yapıyor.

Yeni Zelanda'ya İngiltere'den giden Dr Kenny, New Zealand Herald gazetesine verdiği mülakatta hasta sayısında 'patlama' yaşandığını, ancak yanında çalışacak doktor bulamadığı için sürekli olarak fazla çalışmak ve tatillerini iptal etmek zorunda kaldığını anlattı.

Kenny "Çok iyi bir ücret verebilirim. Sağlık ocağında kayıtlı hasta sayısı arttıkça, kazanılan para da artıyor, ama artık baş edemiyorum" diyor.

İki yıl önce kızı Sarah'nın yanında çalışmaya gelmesi de Dr Kenny'yi rahatlatmamış.

Yılda üç ay tatil ve ortaklık

Kenny yanında çalışacak doktora iyi bir ücretin yanı sıra yılda üç ay tatil ve sağlık ocağına yarı yarıya ortaklık da vaat ediyor, üstelik geceleri ya da haftasonları çalışmaları da gerekmiyor.

Buna rağmen dört aydır başvuran olmamış.

Yeni Zelanda'da kırsal kesimde doktor maaşları normalde yılda 150 bin ile 280 bin Yeni Zelanda doları arasında.

Boş kadroların doldurulmasının iki-üç yıl sürdüğü, işe alınan doktorların ise kısa bir süre sonra ayrıldıkları belirtiliyor.

Bunda kırsal kesimlerin, diğer bölgelerden izole bir konumda olması, fazla sosyal aktivite ve okul imkanı sunmaması, internet erişiminin iyi olmaması da etkili oluyor.

alan kenny
yeni zelanda
doktor
Yorum (1)
aydin sinal
Yeni zellandada ki bu doktorlugu gayet iyi bilirim ,cünki Almanyada prk cok bu gibi kirsal köy muayenehanelerinde kisa süre calismisligim varAlmanya,dogu bölgelerinde,sinira yakin köylerde ,orman köylerinde,kirsal kesimde pek cok köy aile hekimligi bos ,yillik brüt 140 bin euro garanti etmelerine(bu calsmana göre artabilir yarisi vergi,yan giderlere gider) ragmen Landarzt denilen birkac köyü icine alan aile hekimlikleri 300-400 kadari bos.mesaisi günlük 24 saat yilda 365 gün calisma...hafta sonu,tatil icin yerine bir meslektasini bulmasi mecburi yoksa hicbir yere ayrilamaz.günde 100-150 hasta en az kendi arabasiyla 20-25 ev ziyareti uzak yer 20-30 km olabilir.gece,hafta sonu cagiran her hastaya saat kac olursa gitmek mecburi,cezai sorumlulugu var,her ölüm vakasinsa evinde ölüyü muayene edip ölüm ilami yaz,ayni zamanda polis ve idvaiyenide vakalarina git.her türlü acil vakalarda kendi arabanla vakaya git,beceremezsen ambulans iste ,acil doktor gelmese kendin ambulansla hastahaneye kadar hastayla git,icabinda acil dogum yaptir,hastalarin 0 ila 99 yasinda buna bakamam diyemezsin.tarlada calisana,tarlaya,ahirda calisana ahira git.Iste böyle bir calisma düzeni,buyrun calisin.
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir