Medimagazin logo

Türk doktorlar, Somali'de ameliyatlara başladı

Somali'nin başkenti Mogadişu'ya insani yardım çalışmaları kapsamında gelen Türk uzman doktorlar, Somalili vatandaşları ameliyat etmeye başladı.
Türk doktorlar, Somali'de ameliyatlara başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sağlık Bakanlığı tarafından Mogadişu'nun Digfer ve Parlamento bölgelerinde kurulan iki ayrı Sahra Hastanesi'nde görevlendirilen Türk doktorlar, Somali vatandaşlarını muayene etmeyi sürdürüyor. Bugüne kadar yaklaşık 70 bin Somali vatandaşının muayene edildiği, yapılan muayeneler sonucunda çocuklarda ishal, cilt enfeksiyonu, üst solunum yolu hastalıklarının, yetişkinlerde ise şeker, tüberküloz ve böbrek rahatsızlığının en çok görülen hastalıklar olduğu öğrenildi.

Digfer'deki Birinci Sahra Hastanesi'nde sadece hasta muayenesi yapılırken, Parlamento bölgesindeki İkinci Sahra Hastanesi'nde çadırlarda kurulan ameliyathanelerde Somalili vatandaşlar ameliyat edilmeye başladı.

AA muhabirinin görüştüğü İkinci Sahra Hastanesi'nin Başhekimi genel cerrahi uzmanı Dr. Musa Temel, yaptıkları muayeneler sonucunda tespit ettikleri Somalili hastaları ameliyat ettiklerini belirtti. Genellikle fıtık ve apandisit ameliyatı yaptıklarını ifade eden Dr. Temel, ''Amacımız, sağlık açısından muhtaç durumda olan tüm Somalililere yetişebildiğimiz ölçüde yardımcı olabilmektir'' dedi.

Dr. Temel'in İkinci Sahra Hastanesi'nde bir Somali vatandaşına yaptığı fıtık ameliyatını AA ekibi izledi. Dr. Temel ve ekibi tarafından lokal anestezi yöntemiyle yapılan ameliyat başarıyla tamamlandı.
 

türk
doktorlar
somali'de
ameliyatlara
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir