Medimagazin logo

Türk doktorlar Moritanya'da şifa dağıttı

Afrika’nın birçok ülkesine yardım seferi düzenleyen Türk doktorlar, bu sefer de Kuzey Afrika’da Moritanya’ya şifa elini uzattı. Aralarında KBB, üroloji, jinekoloji, aile hekimliği, pediatri ve çocuk cerrahisi gibi branşlardan 9 uzman doktor,1 eczacı, 3 sağlık memuru ve bir de hemşirenin bulunduğu sağlık ekibi, Novakşot’ta beş gün boyunca çeşitli sağlık faaliyetlerinde bulundu.
Türk doktorlar Moritanya'da şifa dağıttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) ve ANSADER (Anadolu Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği) işbirliğiyle yapılan organizasyonda, sağlık taraması, sünnet gibi faaliyetlerin yanı sıra çeşitli eğitim faaliyetlerinde de bulunuldu. Bu çerçevede Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suphi Müderris’in danışmanlık yaptığı projede, Novakşot Devlet Hastanesinde Moritanyalı meslektaşlarıyla ortaklaşa eğitim amaçlı beş tane yarık damak-dudak ameliyatı yapıldı.
   

ANSADER Başkanı Ferruh Balaban, Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada dernek olarak Moritanya’ya daha önce üç kez geldiklerini, bu gelişlerinde de beş gün boyunca toplamda bin 200 poliklinik muayene, 680 sünnet gerçekleştirdiklerini belirtti. Hastalara muayenenin ardından gerekli ilaçları Türkiye’den getirmiş oldukları ilaçlardan dağıttıklarını ifade eden Balaban, ayrıca projenin daha faydalı olabilmesi için halk sağlığı ve hijyen konusunda halkı bilinçlendirme adına eğitici faaliyetlerde bulunduklarını belirtti.
   

Sivas’ın Suşehri ilçesi Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık memuru Levent Arslan ise, bu ülkeye dördüncü kez geldiğini, sünnet ekibi iki meslektaşıyla beraber beş günde toplam 680 çocuğun erkekliğe adım atmalarına vesile olmalarının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Arslan, lazer yöntemiyle yaptıkları sünneti, Moritanyalı meslektaşlarına da öğrettiklerini söyledi.
   

Öte yandan beş gün boyunca sünnet olacak çocuklara lokal anestezi yapan Sivas Devlet Hastanesi hemşirelerinden Nesrin Kincir’in gayretleri ise göz kamaştırdı. Kimi zaman dikiş atma konusunda Nesrin hemşirenin ekibe yardımcı olması Moritanyalı meslektaşları tarafından takdirle karşılandı.
   

Moritanya’ya ikinci kez geldiğini söyleyen Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü doktorlarından Yrd. Doç. Dr Mahmut Ekici ise muayene ettiği çocukların genelinde hijyen ve beslenme eksikliğinden dolayı demir eksikliği anemisi, mide, bağırsak enfeksiyonları ve paraziter hastalıklara çok sık rastladığını belirtti. Ekici, bu çerçevede anne çocuk sağlığı konusunda ebeveynleri bilinçlendirmeye çalıştıklarını sözlerine ilave etti.
   

Ekici ayrıca, Moritanya’ da faaliyetlerini sürdüren Türk Bourge El-ilm Koleji öğrencileri sayesinde 5 gün boyunca tercümanlık noktasında hiçbir sıkıntı çekmediklerini, hastalarla direkt iletişime geçebildiklerini, bu sebepten dolayı tüm okul idareci ve öğretmenlerine ekip adına şükranlarını sunduğunu belirtti. Ekip bir haftanın yorgunluğunu Atlas Okyanusu kenarında piknik yaparak üzerlerinden attıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptı.

türk
doktorlar
moritanya'da
şifa
dağıttı
Yorum (5)
Frankie Bellevan
moritanyalı doktorlar da türkiyede.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
çok memnun kaldılarsa sürekli orda kalıp hizmete devam edebilirler,dışarıdan gelecek olan meslektaşları onların boşluğunu rahatlıkla doldurur,kendileri de atlas okyanusu kıyısında daha fazla piknik yapma imkanı elde ederler.
0
Cevapla
Debreli Hasan Aga
Bİ DAHAKİ SEFERE BU TİP ÜLKELERDE FAZLA VAKIT KAYBETMESENİZ İYİ OLUR. GELDİĞİNİZDE KADROLARINIZI MORİTANYALI VE SOMALİLİLERE VERMİŞ OLABİLİRLER. HASAN AGANIZDAN SÜÜLEMESİ. BU ARADA NEDEN VAN'A GİTMEDİNİZ? DAHA YAKIN VE DAHA ACİLDİ..
0
Cevapla
mustafa şahin
değerli arkadaşlar , çok güzel bir programdı, tabiki her insanın kapasitesi yetmez oralara gitmeye, arkadaşları canı gönülden kutluyorum, van diyen arkadaşada, siz hala niye orada duruyorsunuz gitsenize
0
Cevapla
Debreli Hasan Aga
Mustafa Şahin, sağlık memurları Uz.Dr.'a arkadaş demez HOCAM der. Bak başka Moritanya yok ona göre. Piknik de dahil olmak üzere beş günlüğüne Moritanyaya gitme kapasitesine sahip olduğun anlaşılıyor da Van'a gitme kapasiten var mı ondan söz etmiyorsun. Ben ve ailem Van da dahil olmak üzere ülkenin her tarafında, mahrumiyet bölgelerinde görev yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. yalnız biz görev yaparken malum Türk kolejlerinde falan kalmadık, piknik yaptığımızı da hatırlamıyorum. Öyle beş gün de değil, yıllarca kaldık. KAFALIYIZ, BİİNLİYİZ (ZEKİYİZ). EP GENE İLKİN ATA TOPRAĞI ANADOLU VE BALKANLAR DERİZ. AYKIRLAMA İŞ YAPMAYIZ. YAPANA MANA BULURUZ.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir