Medimagazin logo

Trump, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor!

Trump yönetimi ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde ucuza satılması durumunda para istemeye hazırlanıyor. Türkiye de inceleme altındaki ülkeler arasında. Bu durum ilaç fiyatlarının artması anlamına gelebilir.
Kaynak: Sozcu.com.tr
Trump, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında Trump’ın ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde daha ucuza satılmasını incelediğini yazdı. İnceleme altına alınan ülkelerden ekstra ücret talep edebileceğini belirtti. Türkiye’de Trump yönetiminin radarındaki ülkeler arasında olduğu bilgisini verdi.

İşte Turgut’un yazısının ilgili bölümü:

Geçen hafta Başkan Trump, ilaç sektörünün temsilcisini de yanına alıp Beyaz Saray bahçesinde önemli bir açıklama yaptı. Amerika'daki ilaç fiyatlarının aşırı yüksekliğinden şikâyet ederek başladı konuşmasına. Sonra da Amerika'daki bilimsel çalışma sonucunda üretilen bu ilaçların aynı reçete ve ambalajla başka ülkelerde ABD fiyatının çok altına piyasaya sunulmasının yarattığı haksızlığı anlatarak “Bizim bilimsel çalışmalarımızın rantını başka ülkeler yiyor” dedi.

Bundan sonra bu ülkelerle ticari anlaşmaları zorlayarak Amerikan tüketicisinin zararını telafi edecekleri bir sistem kuracaklarını söyledi. Yani Amerika'da tüketiciye pahalı satılan ilacı satın alıp kendi vatandaşına daha ucuza kullandıran ülkelerin ABD'ye bir bedel ödeyeceğini açıkladı. Tabii bu da o ülkelerde piyasaya ucuza çıkarılan ilaçların fiyatlarının hayli artması anlamına gelecek.

Trump'ın bu açıklamayı yapmadan önce bir çalıştırma yaptırdığı ve bazı ülkelerdeki durumu incelettirdiği anlatıldı bana. İncelenen ülkeler arasında Fransa, Japonya ve Türkiye de varmış.

Anlayacağınız bizlerin belirli bir para ödeyerek aldığımız ilaçların fiyatları Washington'un gündemine girmiş durumda.

SORUN ABD'DEKİ SİSTEMDE

Türkiye'de rutin olarak kullandığım ve alerjiye iyi gelen bir burun damlasını İstanbul'da 50 TL'ye alıyorum. Geçenlerde burada da almak için niyetlendim. Baktım aynı ilacın buradaki satış fiyatı 250 dolar.

trump
ilac
abd
Yorum (4)
Uncle Sam
Bu Da Ne yazık ki ; Sadece USA ' nın Değil , Bütün Dünya ' nın Başına Bela Bir Deli..
29
Cevapla
dr civanım
Recep Akdağ'a sorabilir Trump, Türkiye'de nasıl başardığını anlatmış ya Obama'ya Trump'a da anlatsın. Hatta kendi kurduğu sistemde hekimlik yapamayan bu eski bakan beyaz saraya danışman olabilir. SGK yı nasıl batırdığından, doktorları nasıl hedef gösterdiğinden bahsedebilir mesela.
9
Cevapla
Hasan Akdemir
Hükümetimiz vize olayında gösterdiği direnci bu olayda da çok rahat gösterebilir. Türkiye'den giden çabıtlardan bile korkup kota koyan (tekstil kotası) Amerika'ya biz de bütün dünyayı uyutup kendi kültürünü pompaladığı filimleri içİn kota koysak ilaç fiyatlarındaki değişimden daha fazla zarara uğrar.
11
Cevapla
Halit
Ülkemiz ve başımızdaki "Dünya Lideri" olduğu sürece, Turp hiç bir şey yapamaz..!! Onlardan bizden izin alıyorlar ilaç satabilmek için zaten..
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir