Medimagazin logo

Somali'ye doktor büyükelçi

Yeryüzü Doktorları’nın Genel Koordinatörü Dr. Kani Torun’u Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi olarak atandı.
Somali'ye doktor büyükelçi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, insani yardım kuruluşu Yeryüzü Doktorları'nın Genel Koordinatörü Dr. Kani Torun'u Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi olarak atadı.

Gıda ve beslenme uzmanlığı bulunan ve dışarıdan atanan 6'ncı büyükelçi olan Dr. Torun, bazı yerel Afrika dillerini de anlayıp konuşabiliyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "En kısa sürede Somali'ye büyükelçi atayacağız" açıklamasını hayata geçirdi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşüp onaylarını aldıktan sonra merkezi İngiltere'de bulunan Yeryüzü Doktorları-Doctors Worldwide isimli insani yardım kuruluşunun genel direktörü Dr. Kani Torun'u Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi olarak atadı. Dr. Torun, Davutoğlu döneminde Dışişleri mensubu olmayıp dışarıdan atanan 6'ncı büyükelçi oldu. Dr. Torun, önümüzdeki günlerde İngiltere'den Türkiye'ye gelerek Somali'ye yardım çalışması yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir toplantı yapacak. Bayramdan sonra Mogadişu'ya gidecek olan Dr. Torun'un ilk işi Türkiye Büyükelçiliği için bir bina bulmak olacak.

Davutoğlu yakından tanıyor

Davutoğlu'nun üniversite yıllarından tanıdığı Dr. Torun'un, gıda ve beslenme üzerine uzmanlığı bulunuyor. Kenya'nın Dadaab ve Garisa bölgelerindeki hastanelerde gönüllü çalışan Torun'un bir diğer önemli işi de Türkiye'den Somali'ye gönderilen yardımların dağıtımını koordine etmek olacak. Torun, az da olsa bazı yerel Afrika dillerini konuşup anlayabiliyor.

Yeryüzü Doktorları gönüllü

Yeryüzü Doktorları, Afrika ve Asya kıtaları olmak üzere Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslardaki birçok ülkede faaliyet yürütüyor. Merkezin Türkiye'de de çalışmaları bulunuyor. Gönüllü olarak hizmet veren kuruluştan bir yetkili Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta Somali'ye yaptığı ziyarete de katılarak yürütülen sağlık çalışmaları hakkında bilgi vermişti.

Uluslararası organizasyon

Yeryüzü Doktorları, İngiltere'de Nisan 2000'de çoğunluğu Müslüman doktorlar tarafından kuruldu. Organizasyon din, dil, ırk, etnik köken, milliyet ayırt etmeden, dünya genelinde insanlara tıbbi ve insani yardım götürüyor.

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Teşkilatları anlaşmalarında imzası bulunan organizasyon, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve Afet Yönetim ve Koordinasyon Ofisleri'nin (UNDAC) eğitim ve tatbikatlarına iştirak ederek, saha operasyonlarında adı geçen kuruluşlara akredite olarak çalışıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Yardım Forumu'na da üye olan Yeryüzü Doktorları, operasyonlarında yerel ve uluslararası otoritelerle koordineli şekilde çalışıyor.

somali'ye
doktor
büyükelçi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir