Medimagazin logo

Somali'deki hastanelerin içler acısı durumu

Somali'de kötü sağlık şartları ve ilaç sıkıntısının yaşandığı hastanelerdeki çocuk ve kadınlar daha iyi sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor.
Somali'deki hastanelerin içler acısı durumu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Somali'deki kuraklık nedeniyle uzun süredir yaşanan kıtlık en çok çocukları ve kadınları etkiliyor. Birçok çocuk beslenme yetersizliğine bağlı ölümlerle karşı karşıya. Her gün 200'ün üzerinde çocuğun öldüğü Somali'de çocukların bir kısmı yollarda, bir kısmı mülteci kamplarında ve bir kısmı da hastanelerde ölüyor. Somali'nin başkenti Mogadişu'daki tek kadın ve çocuk hastanesi olan Banaadir Hastanesi ülkenin her yerinden gelen kadın ve çocukları kabul ediyor. Kuraklık ve kıtlık nedeniyle her gün Mogadişu'ya akın edenler ilk olarak çocuklarını Banadir Hastanesi'ne getiriyor. Aşırı şekilde dolu olan hastanede bir çok hasta ve özellikle çocuklar koridorlarda tedavi edilirken bazı hastaların da yerde yattığı görülüyor. Hastanede uçuşan ve çocukların yüzlerine konan sinekler hastanedeki sağlık şartlarının son derece kötü olduğunu gösteriyor. Yerlerdeki idrar ve dışkılar da havaya kötü yayarken hijyenik olması gereken hastaneyi mikrop yuvası haline getiriyor.

Banaadir Hastanesi çalışanları da kötü sağlık şartlarından ve ilaç eksikliğine bağlı olarak her gün çocuk ölümlerinin yaşandığını kaydediyor.

somali'deki
hastanelerin
içler
acısı
durumu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir