Medimagazin logo

Somali’de kıtlık: Birleşmiş Milletler, 750 bin kişinin yaşamını kaybedebileceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM), yeni dönemde bir kıtlık olduğunu ve ilerleyen günlerde durumun daha da kötüleşerek 750 bin kişinin yaşamını tehdit edebileceğini açıkladı.
Kaynak: Doç. Dr. Çağatay BARUT- MEDİMAGAZİN
Somali’de kıtlık: Birleşmiş Milletler, 750 bin kişinin yaşamını kaybedebileceğini açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son 60 yılın en kötü dönemini geçirmekte olan Doğu Afrika’da binlerce kişinin yaşamını yitirebileceği ifade edildi. Somali’deki Bay bölgesinin resmi olarak ilan edilen altıncı kıtlık bölgesi olduğu ve bu bölgenin yer aldığı güney kesimlerinin büyük bölümünün İslâmcı al-Shabab tarafından kontrol edildiği belirtildi.

BM’den yapılan açıklamaya göre, bölgede gıda ihtiyacı olan nüfusun 12 milyon olduğu belirtildi. BM teknik danışmanlarından Grainne Moloney, Bay bölgesindeki durumun daha önce yaşananlardan çok daha ciddi boyutlarda olduğunu söyledi. Bay bölgesinde çocuklardaki malnütrisyon oranının yüzde 58 olduğunu ifade eden Moloney, bunun akut malnütrisyon için bir rekor olduğunu sözlerine ekledi.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de gazetecilik yapmakta olan Moloney söz konusu oranın kıtlık rakamlarının neredeyse iki katı olduğuna dikkat çekti.

BM’nin Gıda Güvenliği ve Beslenme Analizi Birimi (FSNAU)’nden yapılan açıklamada, Somali’de 4 milyon kişinin bu sorunla karşı karşıya olduğu ve bunlardan 750 bininin yeterince yardım gelmemesi durumunda önümüzdeki dört ayda ölebileceği ifade edildi. Aynı açıklamada, bugüne kadar hayatını kaybedenlerin yarısının da çocuk olduğu belirtildi.

Bölgeye komşu olan Djibouti, Eritrea, Etiopya, Kenya ve Uganda’nın da kuraklıktan benzer şekilde etkilendiği biliniyor. Ancak, 20 yıldır sürmekte olan iç savaş ve etkin bir ulusal hükümetin olmaması nedeniyle Somali’nin bu durumda en kötü etkilenen ülke olduğuna dikkat çekildi.

Kaynak: www.bbc.co.uk

somali’de
kıtlık:
birleşmiş
milletler
750
bin
kişinin
yaşamını
kaybedebileceğini
açıkladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir