Medimagazin logo

Sinirbilimciler parmak uzunluğunu araştırıyor

Doğum öncesi dönemde maruz kalınan yüksek testosteronun, erişkin dönemde motor sinirlerin bu hormona daha az duyarlı olmasına neden olabileceği ileri sürülüyor
- Doç. Dr. Çağatay BARUT
Sinirbilimciler parmak uzunluğunu araştırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Araştırmacılar uzun bir yüzük parmağının artmış motor nöron hastalığı riskiyle ilişkili olduğunu iddia ediyor. Doğum öncesi dönemde maruz kalınan testosteron miktarlarının konuyla ilişkili olabileceği ifade ediliyor.

Doğum öncesi dönemde maruz kalınan yüksek testosteronun erişkin dönemde motor sinirlerin bu hormona daha az duyarlı olmasına neden olabileceği ileri sürülüyor. Doğum öncesi dönemde maruz kalınan hormonların 2D:4D olarak ifade edilen yüzük ve işaret parmağı oranıyla ilişkili olduğuna inanılıyor.

Düşük oranın, yüzük parmağının işaret parmağına göre daha kısa olduğu anlamına geldiği belirtilirken, bu durumun özellikle erkeklerde bu şekilde olduğu bildiriliyor. Yapılan yeni bir araştırmada düşük 2D:4D oranının amyotrofik lateral skleroz (ALS) olarak bilinen, sık görülen bir motor nöron hastalığıyla da ilişkili olduğu iddia ediliyor. Hareketleri kontrol eden motor sinirlerin ilerleyici bir şekilde harap olduğu hastalık ölümcül seyrediyor. Stephen Hawking, bu hastalıktan muzdarip en ünlü kişi olarak biliniyor. Söz konusu araştırmanın “Neurology, Neurosurgery and Psychiatry” dergisinde yayınlandığı belirtildi.

Kaynak: uk.news.yahoo.com

sinirbilimciler
parmak
uzunluğunu
araştırıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir