Medimagazin logo

Sınır Tanımayan Doktorlar, Myanmar'dan sınır dışı edildi

Doktorlar, on binlerce kişinin sağlık hizmetinden yoksun kaldığı uyarısında bulunuyor
Sınır Tanımayan Doktorlar, Myanmar'dan sınır dışı edildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

YANGON - Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Myanmar'dan sınır dışı edildiklerini ve bölgede on binlerce kişinin hayatının tehlike altında olduğunu belirtti.

Myanmar hükümetinin, yıllardır görev yaptıkları ülkeden sınır dışı edilmelerine ilişkin kararını büyük şaşkınlıkla karşıladıklarını bildiren örgüt, yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki hastaların sağlık hizmeti alamadığı uyarısında bulundu.

Kararın, Sınır Tanımayan Doktorlar'ın, Arakan eyaletindeki şiddetten zarar gören 22 Rohingya Müslümanını tedavi ettiğini açıklamasından sonra verildiğine dikkat çekiliyor.

Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ye Htut, örgütün, hükümetin Rohingya Müslümanları için kullandığı ifade olan ''Bengallileri'' istihdam ettiğini, çalışmalarının şeffaflıktan yoksun olduğunu ileri sürmüş ve örgütün Arakan eyaletindeki faaliyetlerinin süresinin uzatılmayacağını bildirmişti.

Arakan eyaletinde yerlerinden olanlar için 15 kampta hizmet veren Sınır Tanımayan Doktorlar, bölgede Budistlerin idaresindeki hastaneler "tehlikeli ve pahalı" olduğundan Müslüman hastalara en iyi tedavi olanağını sağlıyordu.

sınır tanımayan doktorlar
myanmar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir