Medimagazin logo

Sığınmacılara 5 yılda 15 milyon poliklinik hizmeti verildi

Sağlık Bakanlığınca, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere, 2011-2016 Ocak ayı itibarıyla kamp içi ve kamp dışı sağlık hizmetleri kapsamında birinci, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde 15 milyon 282 bin 326 poliklinik hizmeti verildiği bildirildi.
Kaynak: AA - Yeşim Sert Karaaslan
Sığınmacılara 5 yılda 15 milyon poliklinik hizmeti verildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye'ye giriş yapan Suriyelilere 29 Nisan 2011'den itibaren sağlık hizmet sunulmaya başlandı.

Bakanlıkça 2011-2016 Ocak ayı itibarıyla kamp içi ve kamp dışı sağlık hizmetleri kapsamında, 15 milyon 282 bin 326 poliklinik hizmeti verildi. İkinci e üçüncü basamak kamu ve üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde toplam 127 bin 752 doğum gerçekleştirildi, bir milyon 603 bin 83 kişiye aşılama hizmeti verildi, 247 bin 461 bebeğin, 225 bin 619 çocuğun ve 83 bin 597 gebenin izleminde bulunuldu.

Sağlık hizmetinin maliyeti AFAD tarafından karşılanıyor

İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kapsamında, Suriyeli hastalara Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna (TKHK) bağlı sağlık tesislerinde, ayaktan ve yatarak tanı, tedavi ile rehabilitasyon hizmetleriyle acil sağlık hizmetleri veriliyor. Sunulan sağlık hizmetleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında fiyatlandırılıyor ve bedelleri AFAD tarafından karşılanıyor.

Bu kapsamda da acil sağlık hizmetleri,ayaktan tanı ve tedavi, yataklı tedavi, kardiyovasküler cerrahi, rehabilitasyon, aile sağlığı ve doğum, anne oteli, erişkin ve yenidoğan yoğun bakım, rekonstriktif cerrahi ve yanık tedavisi, replantasyon, ruh sağlığı, ağız ve diş sağlığı hizmetleri Kuruma bağlı 841 sağlık tesisi tarafından sunuluyor.

Yeni sağlık tesisleri inşa edilecek

Hizmetin artırılması amacıyla geçici korunanların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde personel, hizmet mekanı, tıbbi cihaz, araç-gereç gibi planlamaları yapılırken yeni eklenen nüfus dikkate alınacak. Nüfus yoğunluğu ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeni sağlık tesisleri inşa edilecek, var olan sağlık tesislerinin kapasiteleri artırılacak ve tefriş edilecek.

suriyeliler
saglik hizmeti
afad
tkhk
sut
Yorum (1)
Murat celikten
Bunu yazayımmı yazmayayımmı baya bir düşündüm. Genellikle suriyeli kafilelerden bir bayan bir erkek, 1 çocuk olmak üzere 3 kişi mülteci kimliği çıkarıyor. Sonra tüm sülale aynı kimliği kullanıyor. Hastaneye gidince kimde kimlik var ise onun üzerinden muayene oluyorlar. Fotoğraf yokmu kardeşim kimlikte diye soracaksınız dimi? Fotoğraftan tanı tanıyabilirsen .fotoğraf çekiliş koşulları ve hepsinin birbirine benzerliği düşünülürse... Üzerine kimsenin ne kayıt yaparken ne de muayene ederken suriyelinin kimliğindeki fotoğraf ile yüzü arasında farka bakmadıkları gerçeği... Baksa bile fotoğrafın kötü kalitede ve olumsuz koşullarda çekilmesi... AFAD fatura òderken hiç denetleme yapmadığı için birden fazla muayenenin sistemlerden incelenememesi... AFAD değil muayene incelemesini yapabilmeyi, özel hastanelerin nice uydurma teşhis ve malzemelerle AFAD'ı dolandırdığının farkında olamaması... Bu kadar yeter daha fazlasını yazmayayım.
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir