Medimagazin logo

Özeldeki cerrahi uygulamaların sonuçları daha iyi

Bağımsız sağlık kuruluşlarında tedavi olanların diğer gruba göre daha sağlıklı olduğu belirlendi, ancak bu farklılıkların çok küçük olduğu vurgulandı
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay BARUT
Özeldeki cerrahi uygulamaların sonuçları daha iyi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bmj.com’da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, özel kuruluşlarda cerrahi uygulama yaptıran bireylerin sonuçlarının, Ulusal Sağlık Sistemi kapsamındaki kuruluşlarda ameliyat olan hastalara göre biraz daha iyi olduğu saptandı.

 

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulunda çalışmakta olan Prof. Dr. Jan van der Meulen liderliğindeki çalışma ekibi, iki grup arasındaki farklılıkların çok küçük olduğuna dikkat çekerken, bu farklılıkların klinik olarak dikkate değer olmadığını belirtti.

 

Ayrıca, bağımsız sağlık kuruluşlarında ameliyat olan hastaların sıklıkla daha genç oldukları ve daha varlıklı bölgelerden geldikleri, ameliyat öncesinde de sağlık durumlarının Ulusal Sağlık Sistemi kapsamında tedavi gören hastalara göre daha iyi olduğu gözlendi. Araştırmacılar, bu bulguların hizmet kalitesinin elektif cerrahi ile acil vakaların birbirinden ayrılması ile iyileştirilebileceği düşüncesini desteklediğini söylediler.

 

Bekleme sürelerini azaltabilmek, acil olmayan servislerdeki koşulları geliştiren yeni modeller oluşturabilmek ve hastaların seçeneklerini arttırabilmek için Sağlık Bakanlığının İngiltere’de 2002 yılından itibaren bağımsız tedavi merkezlerine izin verdiği biliniyor.

 

Bu durumun, doktorlar ve bazı politikacılar arasında bağımsız sağlık kuruluşları tarafından verilen hizmetin kalitesi, Ulusal Sağlık Sistemi’nin devamlılığı ve cerrahi eğitimi üzerindeki etkileri ile ilgili endişeler yarattığı ifade ediliyor. Araştırmacılar, bu durumu değerlendirebilmek için, bağımsız kuruluşlardan hizmet alanlar ile Ulusal Sağlık Sistemi çerçevesinde hizmet alanların özellikleriyle tedavi sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladılar.

 

Bu kapsamda, Ulusal Sağlık Sistemi çerçevesinde hizmet veren 72 kuruluş ile bağımsız hizmet veren 25 kuruluşun fıtık onarımı, varikosel cerrahisi, diz ya da kalça protez ameliyatı sonuçları değerlendirildi. Araştırmacılar, her iki grupta yer alan hastalar arasındaki farklılıkların çok küçük olduğunu saptadılar ve bağımsız sağlık kuruluşlarında tedavi olanların diğer gruba göre daha sağlıklı olduğunu belirlediler. Ancak araştırmacılar, bu farklılıkların çok küçük olduğunu ve klinik olarak anlamlı olmadığını da vurguladılar.

özeldeki
cerrahi
uygulamaların
sonuçları
daha
iyi
Yorum (13)
op.dr
başlığa bak ; habere bak !!! sitenin adında magazin kelimesi var ama işi bu kadar da magazinleştirmemek lazım !!!
0
Cevapla
Atilla Yılmaz
neden acaba? özelde bant usülü çalışma koşulları olmadığı için olabilir mi? ya da ameliyat yapan hekime insani koşullar sağlandığı için olabilir mi? ya da hekim hakettiği ücreti alacağını bildiği için daha şevkle ameliyat yaptığından olabilir mi? YA DA HASTA PARA VERDİĞİ İÇİN HEKİMİN,İN ÖNERİLERİNİ DAHA CAN KULAĞI İLE DİNLEDİĞİ İÇİN OLABİLİR Mİ? PARA VERDİĞİ İÇİN HEKİMİNİ CİDDİYE ALDIĞI İÇİN OLAB,İLİR Mİ? ya da aslında amaç kamu hastaneleri işe yaramaz, özele giderseniz sağlığınızdan olmazsınız mesajını vermek için mi bu tip haberler veriliyor? yani sağlık özelleşsin millet, böylece sağlık çileniz bitecek mi deniyor?
0
Cevapla
SİFAİ DEMİREL
Akana kokana bulaşmazlarsa tabiki sonuç bu olur. Keşküller devlet hastanesine para kazandıracak kistler ,lipomlar özele oh ne ala iş......
0
Cevapla
Selami Selam
Arkadaşlar haberi okumadan başlıktan yoruma başlamışlar. Evet yorumlarda yazanlar doğru ama bu haber İngiltere de yapılan bir çalışmanın sonucu. Haber BMJ den alındığını ilk paragraf ta belirtmişler.
0
Cevapla
aydın
Haber BMJ( British Medical Journal) dan alıntı yani İngiltere den... Devlette çalışanların da nedense pek kanına dokunmuş bu haber..ağalar paşalar siz değil misiniz muayenehanem olsun kazları orda yolayım, başkasının adına özel de ameliyat yapayım cukkaya atayım diyen...madem özel hastaneler bu kadar tu kaka neden oralarda part time takılmak, nöbet tutmak için yırtınıyorsunuz...Siz değil misiniz yakınınızın sağlık sorunu için özele gelen? ee daha neyin kinini güdüyorsunuz, hafta sonu yan gelip yatarken, ilaç firmaları ile kutu pazarlığı yapıp sözde kongre diye yurtdışında gezerken, cep telefonu kapalı fosur fosur uyurken iyidir ama...biz birbirimizi biliriz kandırmayalım kendimizi...Çok istiyorsanız ve sıkıyorsa devlet babanın, üniversitenin güvenli kollarından çıkın kendi kanatlarınızla uçun, buna engel olan da yok heralde dimi...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir