Medimagazin logo

Obezite bulaşıcıymış

Arizona Üniversitesi araştırdı: Obezite tıpkı depresyon ve alkolizm gibi bulaşıcı. Yakın arkadaşı kilolu olan tehlikede
Kaynak: RADİKAL
Obezite bulaşıcıymış
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre obezite bulaşıcı. Çevresinde obez kişiler olan insanların kilo almaya eğilimli olduğunu söyleyen Arizona Üniversitesi’nden beslenme uzmanları, “Şişman kişilerle birlikte olan normal kilolu insanların yeme alışkanlıkları da zamanla değişiyor. Çevresindeki kilolu insanların yemek yeme hızına ve miktarına uyum sağlayanlar da kilo alıyor” diyor.


Özellikle yakın arkadaş çevresinde obezite hastalığına yakalanan kişilerin olduğu insanların yıllık kilo artışları, çevresinde obez olmayan kişilerin kilo artışlarına oranla daha hızlı oluyor. Özellikle kadınlarda depresyon ve alkolizm gibi obezitenin de ‘bulaşıcı’ olduğunu anlatan uzmanlar, “Kişiler arkadaşlarının yeme alışkanlıklarına uyum sağlamaya çok yatkın. Yemek sosyal bir davranış biçimi olduğu için birlikte yemek yiyen insanların yemek yeme alışkanlıkları zamanla birbirine benziyor” diyor.
Araştırma, Arizona’dan 101 kadının çevresinden 812 kişiyle yapılan görüşmelere dayanılarak gerçekleştirildi ve sonuçlar Arizona Üniversitesi’nin aylık sağlık dergisinde yayımlandı.

obezite
bulaşıcıymış
Yorum (2)
ali
evet doğru; sağlık bakanınada bulaştı.
0
Cevapla
C. Yeniceli
Hepsine şişko dersek, bulaşıcılığı azaltabiliriz belki.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir