Medimagazin logo

Motor Nöron Hastalığına yol açan gen bulundu

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, motor nöron hastalığına neden olan geni bulduklarını açıkladı. Buluş, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen hastalığın tedavisinde önemli bir adım olabilir.
Kaynak: Amerikanın Sesi
Motor Nöron Hastalığına yol açan gen bulundu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerikalılar motor nöron hastalığını New York Yankees beyzbol takımının ünlü oyuncusu Lou Gehrig’le beraber öğrendiler. Gehrig hastalığı yüzünden 1939 yılında beyzbolu bıraktı.

Hastalık vücudun istemli hareketlerini kontrol eden sinir hücrelerini etkiliyor ve bu yüzden de kaslara doğru sinyaller gönderilemiyor. Motor nöron hastalığı, dil sürçmesi, kaslarda kramp gibi belirtilerle başlıyor, daha sonra kol veya bacakta zayıflık ile konuşma bozukluğuna yol açıyor. Hasta zamanla, el, kol ve hatta tüm vücudunu kullanamaz hale geliyor.

Hastalığa yol açan geni bulan araştırmacılardan Doktor Tepo Sıddıki, “İlerleyen dönemlerde hastalar yutkunamıyor, konuşamıyor hatta nefes alamıyor,” diyor.

Motor nöron hastaları 3-5 yıl içinde hastalığa yenik düşüyor. Hastalığın tedavisi yok, bir süre öncesine kadar nedeni de bilinmiyordu. Ancak Amerika ve Kanadalı araştırmacılar artık hastalığa yol açan geni bulduklarını açıkladı.

Ubiquilin-2 adlı gen omurilikle beyindeki sinir hücreleri için gerekli olan proteinlerin yenilenmesinden sorumlu. Ancak motor nöron hastalarında bu gen bozulunca yenileme işlemi olmuyor ve hareketleri kontrol eden sinirler giderek tahriboluyor.  

Doktor Sıddıki, geni bulunca tedavi için umut doğduğunu söylüyor ve “Bu şekilde hastalığın mekanizmasının öğrenme şansımız doğdu. Nöronlarla ilgili hastalıklarda hücrelerin nasıl ve neden işlevlerini yerine getiremediğini öğrenmek, diğer hücrelerle neden iletişimi kaybettiklerini belirlemek çok önemli,” diye konuşuyor.  

Araştırmaya katılan Saltzman ailesi hastalığın doğurduğu sonuçları birinci elden biliyor. Joanne Saltzman’ın babaannesi, babası, iki halası ve kendi oğlu hastalıktan ölmüş. Saltzman şimdi de torunlarının geleceğinden kaygılı. Joanne, Doktor Sıddıqi ve ekibinin buluşu sayesinde, Lou Gehrig hastalığına çare bulunmasını umuyor.

motor
nöron
hastalığına
yol
açan
gen
bulundu
Yorum (2)
Refik TOPAL
selam ülkemizde bulunan noroloji profösörlere sesleniyorum bu kök hücre deniliyor motornöronlara faydası nedir en iyi bilenler noroklardır kim ne yazarsa yasın ben bir nörlokdan yazmasını bekliyom bu kök hücre motornöronu iyleştirmi ben ankara gazi ünüversitesi nöroloji bölümünde tedavi görüyom ama gitikce kötüye gidiyo dokdorlarım elinden geleni yapıyor ama demki çaresi yok
4
Cevapla
Akraba
Üstte yorumu bulunan Refik Topal 18.07.2018'de vefat etmiştir. Hastalığın ilk belirtilerinden itibaren 7 yıl geçti. Allah rahmet etsin.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir