Medimagazin logo

Kıbrıs'ta sağlıkçıların grevi sürüyor

Sağlık alanında örgütlü bulunan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık-Sen, KTAMS ve KAMU - SEN sağlık personelinin yaşadığı sorunları protesto etmek amacıyla Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktı.
Kaynak: BRT
Kıbrıs'ta sağlıkçıların grevi sürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BRT-Dört sendikanın üyeleri bugün ayrıca Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Güzelyurt Cengiz Tople Hastanesi ve Sağlık ocaklarında 07:00-13:00 saatleri arasında grev yaptı.

Protestoların ilk durağı olan Maliye Bakanlığı önünde konuşan Kamu-Sen başkanı Mehmet Özkardaş, bir süreden bu yana ülkenin her kesiminde sorunların yaşandığını anlatarak emeğin kavgasını veren sendikaların ve emekçilerin, emeklerinin karşılığını almak için uğraştıklarını ifade etti.

Ebeler ve Hemşirelerin görev tanımı dışında kalan ancak yapmak zorunda kaldıkları işleri anımsatan Özkardaş, sağlık personelinin tek sorunun ek mesai ödenmesi olmadığının altını çizdi.

Maliye Bakanlığı önünde eylem devam ederken, Bakanı Ersin Tatar sendika başkanlarını görüşmeye çağırdı.

4 sendikanın yetkilileri ise görüşme çağrısına “eyleme devam” ile yanıt verdi.

Devam eden eylem sırasında Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı Sendikal Platform adına sağlık çalışanlarının mücadelesine destek belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Maliye Bakanlığı kapısına siyah çelenk bırakan eylemciler bu kez rotalarını Sağlık Bakanlığı’na çevirdi.

Sloganlar eşliğinde Sağlık Bakanlığı önüne giden eylemciler protestolarını orada sürdürdü.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, bakanlık önündeki açıklamasında ebeler ve hemşirelerin mağdur edildiğini söyledi.

Ülkede yaşanan sorunlara da değinen Kaptan,  toplumun yaşanan sorunlar nedeniyle mutsuz olduğunu ve gelecek nesillerin göçe zorlandığını savundu.

Sağlık Bakanlığı önüne bırakılan siyah çelengin ardından Başbakanlık önüne yürüyen eylemciler orada da basın açıklaması yaptı.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, hemşireler haftasının başlangıç günü olan 12 Mayıs’ı yaşanan sıkıntılar nedeniyle “kara 12 Mayıs” olarak ilan etti.

Köse, ek mesailerin ödenmesi ile mücadelelerinin bitmeyeceğinin de altını çizdi.

Başbakanlık önündeki eylem 4 sendikanın imzasını taşıyan Basın bildirisinin okunması ile devam etti.

Bildiride sağlık alanında yaşanan sorunlar dile getirilerek, sıkıntının ek mesaiye indirgenmesinin yanlış olduğu kaydedildi.

Eylem Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse’nin başbakanlık kapısına hemşire gömleğini ve siyah çelengi bırakması ile sona erdi.

kıbrıs'ta
sağlıkçıların
grevi
sürüyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir