Medimagazin logo

Kenya, Küba ile 'doktor takası' anlaşmasını sonlandırdı: Sebep daha yüksek maaş almaları

Kenya hükümeti, Küba'ya uzmanlık eğitimi için gönderilen doktorların Kenya'da istihdam edilmesini sağlayan anlaşmayı sonlandırdı. Anlaşmanın sona ermesinin sebebi, Kübalı doktorların Kenyalı meslektaşlarından daha yüksek maaş alması olarak açıklandı
Kaynak: AA
Kenya, Küba ile 'doktor takası' anlaşmasını sonlandırdı: Sebep daha yüksek maaş almaları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yerel basındaki haberlere göre, Kenya hükümeti yaptığı açıklamada, Kübalı doktorların Kenyalı meslektaşlarının iki katından fazla maaş alması nedeniyle 6 yıllık "doktor takası" anlaşmasını sonlandırdığını açıkladı.

Kenya Doktorlar Sendikasından gelen tepkiler üzerine harekete geçen Sağlık Bakanı Nakumicha Wafula, başkent Nairobi'de çarşamba günü sağlık çalışanlarıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, Küba ile olan doktor takası anlaşmasının sonlandığını açıklayan Wafula'yı sağlık çalışanları alkışladı.

Wafula, bakanlığının sağlık çalışanlarının koşullarını iyileştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Sağlık sendikalarından anlaşmaya tepki

2017'de imzalanan anlaşma kapsamında 50 Kenyalı doktor uzmanlık eğitimi almak üzere Küba'ya gönderilirken, 100 Kübalı doktor da hizmetlerin iyileştirilmesine yardımcı olmak üzere Kenya'daki hastanelere gönderilmişti.

Kenya Tabipler, Eczacılar ve Diş Hekimleri Birliği Sendikası, anlaşmaya tepki göstererek bu durumun ülkede binlerce doktorun işsiz kalmasına ve kaynak israfına neden olacağını söylemişti.

Sağlık Bakanlığının kararına karşı açıklama yapan Sendika, Kübalı doktorlara ödenen paranın Kenyalı doktorları işe almak, ilaç ve tıbbi ekipman satın almak için kullanılabileceğini savunmuştu.

Kenya Maaş ve Ücretlendirme Komisyonu, Kübalı bir doktora aylık yaklaşık 5 bin 300 dolar maaş ödendiğini, aynı kategorideki yerel doktorlara ise bin 600 ila 2 bin 300 dolar arasında maaş verildiğini aktarmıştı.

Komisyon, Kübalı doktorların ayrıca daha iyi seyahat ve barınma ödeneklerine de sahip olduğunu kaydetmişti.

Kenya'da doktorlar ve hemşireler ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle sık sık greve gidiyor.

kenya
kuba
doktor takasi
Yorum (2)
Yaşar Bülent
türkiye'de maaşlar kenya'dan düşük.bu maaşa almanya yerine kenya'ya bile gider insanlar🤔
1
Cevapla
Asdfghj
para para para
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir