Medimagazin logo

Kablolu endoskopiye son..

Bilim adamları, yemek borusu, mide ve bağırsakları görüntülemek için kullanılan kablolu endoskopiye son verecek bir icat geliştirdi. Artık yutulan kapsül, mide içinde balık gibi yüzerek görüntü alabilecek.
Kablolu endoskopiye son..
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TAİPEİ -Japonya, 3 ay önce meydana gelen deprem ve tsunami sonrası toparlanmaya çalışırken, sağlık ve bilim alanında adından söz ettirmeye devam ediyor. Japonya’nın batısındaki Ryukoku ve Osaka Üniversiteler’inden bir araştırma ekibi, uzaktan kumandalı kapsülle, mide içinden kaliteli görüntüler almayı başardı. Yutulan kapsül sayesinde, kablolu endoskopi ile çekilen sıkıntıların bir nebze hafifleyeceği belirtiliyor.

Yaklaşık 1 santimetre çapında ve 4,5 santimetre uzunluğundaki cihaz yutularak mideye gönderiliyor. Kuyruğundaki yüzgeçler sayesinde vücut içinde balık gibi ilerleyebilen cihazın, uzaktan kumanda ile rahatlıkla yönlendirilebildiği bildirildi. Mide içinde istenilen yöne giden cihazın bu sayede kanser teşhislerinde doğru ve hızlı sonuç alınmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Öte yandan şu ana kadar görüntülenmesi zor olan ince ve kalın bağırsağın, bu cihazla rahatlıkla incelenebileceğine dikkat çekiliyor.

kablolu
endoskopiye
son..
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir