Medimagazin logo

İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden sağlık görevlilerinin sayısı 5'e yükseldi

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), İsrail-Filistin çatışmaları sonucunda hayatını kaybeden sağlık görevlilerinin sayısının 5’e yükseldiğini duyurdu. Diğer taraftan, Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 1354 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 49 kişinin yaralandığını açıkladı
Kaynak: DHA - AA
İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden sağlık görevlilerinin sayısı 5'e yükseldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nı dün yaptığı açıklamada İsrail’in saldırıları sonucu 3 sağlık görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. IFRC ise bugün yaptığı açıklamada, yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısının 5’e yükseldiğini kaydetti. IFRC, “ Bugün ve Çarşamba günü yaşanan iki farklı olayda ambulansları hedef alan saldırılar sonucunda yardım eden 5 sağlık görevlisi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

"Siviller ve sağlık görevlileri hedef olmamalıdır"

IFRC, “Tüm taraflara uluslararası insani hukuk kapsamındaki yasal yükümlülüklerine saygı göstermeleri çağrısını yineliyoruz. Bu konu müzakere edilemez. Sivillere, sağlık çalışanlarına, sağlık tesislerine ve sivil altyapıya her zaman saygı gösterilmeli ve bunlar korunmalıdır. Onlar bir hedef değildir” açıklamasında bulundu.

Kızılhaç: Gazze'de sağlık sektörü çöküşün eşiğinde

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Orta Doğu Direktörü Sözcüsü Imane Trabelsi, bölgede sağlık sektöründe yaşanan sorun nedeniyle tıbbi bakıma muhtaç insan sayısının arttığını belirterek, bu nedenle hastaneler, sağlık kurumları ve yardım ekiplerinin büyük baskı altında çalıştığını anlattı.

ICRC Orta Doğu Direktörü Sözcüsü, "Gazze'deki insani durum çok endişe verici ve tehlikeli bir şekilde kötüleşiyor ve sağlık sektörü çöküşün eşiğinde" ifadelerini kullandı.

İlaç ve yardım malzemesi stoklarındaki tükenmenin yanı sıra sağlık sektöründe elektrik sıkıntısı yaşandığını da vurgulayan Trabelsi, "Bu durum sağlık kurumlarını elektrik üretiminde özel jeneratörlere zorluyor ancak sektördeki akaryakıt stoklarının azalması nedeniyle bu bile çok zor ve çoğu durumda imkansız oluyor." diye konuştu.

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sözcüsü Tommaso Della Longa ise İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yazılı olarak yanıtladı.

IFRC ağının 5 üyesinin çatışmalarda öldürüldüğünü ve bundan üzüntü duyduğunu aktaran Longa, "Bu durum, tüm taraflara sivillere ve sağlık çalışanlarına saygı duymaları ve onları korumaları yönündeki çağrımızın öneminin açık bir hatırlatıcısıdır. Şu anda önceliğimiz bu." ifadelerini kullandı.

Özgür iradesiyle hareket etmek isteyen insanların korunmasını da savunduklarını belirten Longa, "(İsrail-Filistin çatışması) Şu anda sorun Gazze Şeridi'nin mühürlenmiş olmasıdır. Gazze'de insanlar hareket etmek isteseler dahi edemiyor. Bu da taraflara sivilleri koruma çağrısında bulunmak için bir neden daha oluşturuyor." değerlendirmesini yaptı.

Longa, Gazzeli vatandaşların ayrılmaya zorlanacağı ve geri dönmelerinin engelleneceği kitlesel bir göç olasılığına ilişkin olarak IFRC'nin "mülteciler ve göç akışları üzerindeki etkisi gibi olası uzun vadeli sonuçlar hakkında spekülasyon yapmak istemediğini" vurguladı.

Ölü sayısı 1354'e yükseldi

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 1354 kişinin yaşamını yitirdiği, 6 bin 49 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da Bakanlığa ait sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kudra, "Hastaneler tam kapasiteyle çalışıyor. İsrail saldırılarının artması ve oluşan yoğunluktan dolayı yaralı ve hastalar yerde yatıyor." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kudra ayrıca, İsrail'in devam eden elektrik, su ve yakıt kesintisinin, yaralı ve hastaların hayatlarını tehdit ettiğini, "korkunç bir sağlık ve çevre felaketine neden olduğunu" vurguladı.

uluslararasi kizilhac ve kizilay dernekleri federasyonu
filistin
israil
saglik sistemi
saglik personeli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir