Medimagazin logo

İsrail, Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesini bombaladı

İsrail ordusu, Gazze İslam Üniversitesi Tıp fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesine saldırı düzenledi
Kaynak: AA
İsrail, Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesini bombaladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Sukeyk, AA muhabirine İsrail'in hedef aldığı Gazze'deki sağlık idaresine ait hastanede hasarın meydana geldiğini söyledi.

Sukeyk, "Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin üçüncü ve son katı bombalanarak ciddi hasar meydana geldi." dedi.

Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi saldırılarda hasar gördü

Hastanenin üçüncü katında çıkan yangının kontrol altına alındığını aktaran Sukeyk, "Bombalama, bazı elektromekanik sistemlerin bozulmasına yol açtı, hasta ve sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attı." diye konuştu.

Sukeyk, İsrail ordusunun hastanenin çevresini birçok kez hedef aldığını hatırlatarak, "İşgal güçleri, kanser hastalarının acılarını artırıp onları ilaçtan ve tedavi için dışarı gitmekten mahrum bırakmakla kalmadı, aynı zamanda hastane çevresini de hedef alarak hayatlarını tehlikeye attı." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin yaptırdığı hastane 6 yıl önce her şeyiyle yerel sağlık idaresine devredilmişti

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Gazze Şeridi’nin doğusunda, İsrail ordusunun sabah saatlerinde karadan girip geri çekildiği bölgeye yakın bir yerde bulunuyor.

Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının da tedavi gördüğü Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi niteliği taşıyor. 

Gazze İslam Üniversitesi Tıp fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Gazze’de ihtiyaç duyulan doktor, hemşire ve benzeri sağlık personelini de yetiştiriyor. 

Filistin’in en büyük hastanelerinden biri olarak öne çıkan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, yaklaşık 34 bin 800 metrekarelik alan üzerine kurulu, 3 katlı ve 180 yatak kapasiteli.

Türkiye'nin yaptırdığı hastane, 2017 yılında inşası tamamlandıktan sonra her şeyiyle Gazze’deki sağlık idaresine devredilmişti.

Dışışleri Bakanlığından kınama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in bugün Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesine yaptığı saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz. Gazze'deki tek kanser hastanesi olan, söz konusu kurumun koordinatları dahil, gerekli her türlü bilgi İsrail makamlarıyla önceden paylaşılmış olmasına karşın böyle bir saldırının gerçekleştirilmesinin hiçbir izahı olamaz." ifadesi kullanıldı.

"Gazze'deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve bu insanlık dışı saldırılar, uluslararası hukuku açıkça ihlal etmektedir" değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, İsrail'in Gazze sakinlerini hiçbir ayrım gözetmeksizin topyekun hedef almaktan vazgeçmesi gerektiği belirtildi.

turkfilistin dostluk hastanesi
gazze
israil
Yorum (1)
nevzat kulukçu
bahçeli'nin verdiği 24 saat mühlet doldu mu?
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir