Medimagazin logo

İngiltere Suriye'den cevap bekliyor

Suriye'de hapishanede hayatını kaybeden İngiliz uyruklu doktor Abbas Khan'ın cenazesi, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Regent's Park Camisi'nde kılınan namazının ardından Londra'nın kuzeydoğu bölgesindeki Ilford'da toprağa verildi.
İngiltere Suriye'den cevap bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doktorun ani ölümüyle ilgili soruşturmaya, cuma günü Londra'nın doğusundaki Walthamstow Adli Tıp Kurumu'nda başlanacağı öğrenildi. Khan'ın otopsisi, geçen pazar günü cenaze Beyrut'tan Londra'ya uçakla getirildikten sonra yapılmıştı.

Ortopedik cerrah olan 32 yaşındaki Khan , geçen yıl kasım ayında bu ülkedeki iç savaşta yaralanan sivillere yardım etmek için Suriye'ye gitmiş ve 48 saat sonra ülkenin kuzeyinde gözaltına alınmıştı. Khan, 13 ay boyunca Şam'da bir hapishanede tutulmuştu.

Khan'ın serbest bırakılmasına günler kala, doktorun hapishanede öldüğü haberi gelmiş, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Khan'ın, pijamalarını kullanarak kendini astığını öne sürmüştü. Khan ailesinin avukatı Nabeel Sheikh, doktorun "intihar ettiği" iddialarını "akla hayale sığmıyor" şeklinde nitelendirmişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Khan'ın annesine yazdığı mektupta, doktorun ölümü için "korkunç ve dehşet verici trajedi" demişti. Başbakan Cameron mektubunda, Khan'ın ölümüne ilişkin "Suriye rejiminin bir cevap vermesi gerektiği doğru" ifadesini kullanmıştı.

Khan'ın ölüm haberinin ardından İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hugh Robertson, "Khan'ın ölümünü şüpheli gördüklerini" bildirmişti. Oğullarının öldürüldüğü vurgulayan Khan ailesi, doktorun ölümünden Suriye istihbaratını sorumlu tutuyor.

Evli olan doktor Khan, biri 7 yaşında kız, diğeri 6 yaşında erkek, iki çocuk babasıydı.

i̇ngiltere
suriye'den
cevap
bekliyor
Yorum (1)
Frankie Bellevan
32 yaşındaki ortopedik cerrah meslektaşımıza allahtan rahmet diliyorum. suriye ciddi anlamda sorunlu bir yer. kolay kolay da durulmaz. sorumluları belli.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir