Medimagazin logo

İngiltere sağlık sistemi bir çocuğun ölümünden sonra 'Martha Kuralını' tartışıyor

İşçi Partisi, hastaların ve ailelerinin NHS bünyesinde ikinci bir tıbbi görüş talep etmelerini kolaylaştıracak bir politika olan "Martha Kuralı" önerisini desteklediğini açıkladı. Bu hamle, tıbbi bakım ve hasta savunuculuğundaki sistemik eksiklikleri ortaya çıkaran Martha Mills'in trajik ölümüne yanıt olarak geldi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere sağlık sistemi bir çocuğun ölümünden sonra 'Martha Kuralını' tartışıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-Gölge Sağlık Bakanı Wes Streeting, İngiltere'nin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) politikasında önerilen bir değişiklik olan "Martha Kuralı "na İşçi Partisi'nin desteğini dile getirdi. Bu değişiklik, hastaların ve ailelerinin, endişelerinin tıbbi personel tarafından yeterince ele alınmadığından şüphelenmeleri halinde kolayca ikinci bir tıbbi görüş talep edebilmelerini sağlayacaktır. Streeting, BBC Radio 4'ün Today programına katılarak yaptığı açıklamada İşçi Partisi'nin bu kuralın getirilmesinde hükümeti destekleyeceğinin ya da gelecek yıl iktidara gelmesi halinde uygulanması için bastıracağının sinyallerini verdi.

Trajik Vaka Reform İhtiyacını Vurguluyor
Bu Pazartesi 16 yaşına girecek olan Martha Mills, Londra'nın güneyindeki King's College hastanesi NHS vakıf kuruluşunun bakımı altındayken sepsis geliştirdikten sonra 2021 yılında öldü. Yapılan bir soruşturma, vakayı yoğun bakıma yükseltmek için birçok fırsatın kaçırıldığını ve bunun da önlenebilir ölümüne yol açtığını ortaya koydu. Ebeveynleri Merope Mills ve Paul Laity, diğer ailelerin de benzer bir trajedi yaşamamasını sağlamak için Martha Kuralı'nın uygulanmasını savunuyor.

Sağlık Bakanı Harekete Geçmeyi Düşünüyor
Sağlık Bakanı Steve Barclay, Martha Kuralı'nı uygulamaya koymayı düşündüğünü belirterek hükümetin bu değişikliğe açık olduğunu ifade etti. Wes Streeting bu fikri destekleyerek, "Bu bir İşçi Partisi hükümetinin gerçekleştireceği bir şey ve eğer hükümet bunu yaparsa bizim desteğimizi alacaktır" dedi.

NHS'de Hasta Haklarının Güçlendirilmesi
Streeting ayrıca Martha'nın Kuralının NHS kurallarında yer alması gerektiğini vurguladı ve bu hakkın NHS tesislerinde belirgin bir şekilde sergilenmesi çağrısında bulundu. Streeting, "Çok yetenekli biri haklarını bilmiyorsa, kendini ifade etmekte ve dinlenmekte zorlanan seçmenler için ne umut var?" dedi.

Adli tabibin geçen yıl verdiği bir karar, uyarı işaretleri daha önce fark edilip harekete geçilmiş olsaydı Martha'nın büyük olasılıkla hayatta kalacağını göstermiştir. Martha, bisikletten düşmesi sonucu oluşan pankreas yaralanması nedeniyle King's College hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Trajedi Sonrası Atılan Adımlar
King's College hastanesi o zamandan bu yana özür dilemiş ve pediatri alanındaki tüm klinik personel için zorunlu sepsis eğitimi ve ebeveynlerin endişelerinin resmi olarak belgelenmesi de dahil olmak üzere çeşitli klinik iyileştirmelerden bahsetmiştir. Bu adımlar takdire şayan olmakla birlikte, Martha Mills'in trajik vakası sistemik değişime duyulan acil ihtiyacı ortaya koymaktadır ve Martha Kuralı'na verilen iki partili destek de bu gerçeğin altını çizmektedir.

Sonuç
İşçi Partisi'nin Martha Kuralı'nı desteklemesi, İngiltere'deki sağlık tartışmalarında hasta hakları ve savunuculuğunun evrensel önemini vurgulayan önemli bir ana işaret ediyor. Kural yakın zamanda uygulansa da uygulanmasa da, sadece önerisi bile daha şeffaf ve duyarlı sağlık sistemlerine duyulan ihtiyaca ilişkin kritik bir tartışmanın fitilini ateşlemiştir.

martha kurali
saglik sistemi
ikinci gorus
Yorum (3)
dr
bizde de uygulansa iyi olur, marthaya falan gerek yok,ikinci hatta gerektiğinde üçüncü görüş.
Cevapla
S.Serdar
ne 3 üçü 4. 5. hatta 6. görüş, sınırı olmasın bunun. tibbi görüş almaya başlayıp bitirene kadar ya iyileşiriz ya da ölürüz ha tabi hangi görüşü uygulayacagıź o da bir soru işareti (1-2-3-4-5-6) hepsinden azar azar ortaya karışık isteriz. akılsızız.
Cevapla
Nhs
buraya gelsinler, ayni gunde 5 tane uzmana gorunup 10 yerden fikir almak hatta randevusuz bakmiyor diye cezasiz veya az cezali bir sekilde saglikci bicaklayabilir,
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir