Medimagazin logo

İngiliz doktorun ölümü Suriye istihbaratı işi

Suriye'deki bir hapishanede hayatını kaybeden Hindistan asıllı İngiliz doktor Abbas Khan'ın ölümünden Suriye istihbaratı sorumlu tutuldu.
 İngiliz doktorun ölümü Suriye istihbaratı işi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirine konuşan Abbas Khan'ın kardeşi Efruz Khan, Suriye'de siyasi rejim ve istihbarat arasında anlaşmazlıklar yaşandığını öne sürerek "Beşşar Esed kardeşimi serbest bırakmak istiyordu ancak Suriye istihbaratı onu öldürdü" iddiasında bulundu.

Kardeşinin naaşının bugün Lübnan'a getirilmesini beklediklerini belirten Khan, "Kardeşimin, serbest bırakılmasını beklerken şu anda naaşını bekliyoruz. Hepimiz büyük bir yıkıma uğradık" ifadesini kullandı.

Khan, Lübnan'a getirilmesinin ardından kardeşinin naaşını defin işlemleri için Londra'ya götüreceklerini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, İngiliz doktorun ölümü üzerine yaptığı açıklamada, Khan'ın, pijamalarını kullanarak kendini astığını öne sürmüştü.

İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hugh Robertson ise "Khan'ın ölümüyle ilgili acil açıklama beklediklerini ve ölümü şüpheli gördüklerini" bildirmişti.

Ortopedi uzmanı 32 yaşındaki Hindistan asıllı Khan, geçen yıl kasım ayında bu ülkedeki iç savaşta yaralanan sivillere yardım etmek için Suriye'ye gitmişti. Khan, 48 saat sonra ülkenin kuzeyinde gözaltına alınmıştı. 13 ay boyunca Şam'da bir hapishanede tutulan Khan'ın bugün serbest bırakılması bekleniyordu.

i̇ngiliz
doktorun
ölümü
suriye
istihbaratı
işi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir