Medimagazin logo

Genç doktorlar iş bulmak için yurt dışına çıkıyor

Ekonomik kriz nedeniyle kemer sıkma politikalarının uygulandığı Yunanistan'da, başkent Atina ve diğer birçok kentteki hastanede tıbbi cihaz, malzeme ve personel eksikliği yaşandığı açıklandı.
Genç doktorlar iş bulmak için yurt dışına çıkıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Yunanistan Devlet Hastaneleri Doktorları Birliği Federasyonu (OENGE) Başkanı Dimitris Varnavas, düzenlediği basın toplantısında, Ulusal Sağlık Sistemi (ESY) ve Yunanistan Ortak Sağlık Hizmeti Kurumu'nun (EOPİİ) "AB'ye verilen taahhütler uğruna yıkıldığını" söyledi.

Yunanistan'daki hastanelerde 6 binden fazla doktor eksiği bulunduğunu belirten Varnavas, diğer taraftan genç doktorların iş bulmak için yurt dışına gittiklerini kaydetti. Son 3 yılda 7 binden fazla genç doktorun iş bulmak için yurt dışına gittiğini kaydeden Varnavas, durumu "patlamaya hazır bir sağlık bombası" olarak nitelendirdi.

Larisa hastanesinin pediatri ve jinekoloji bölümlerinin yetersiz personel nedeniyle kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Varnavas, Yunanistan Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis'in başarılı bir bakan olmadığını savundu.

Yunanistan'da geçtiğimiz aylarda, tasarruf amacıyla devlet harcamalarının azaltılması çabaları kapsamında, hastanelere başvuran hastalardan katılım payı olarak 25 avro ücret alınması kararlaştırılmıştı. Sağlık Bakanı Georgiadis, bu uygulamanın sağlık alanındaki giderleri azaltacağını ve AB ile yeni müzakere kapılarının açılmasına yardımcı olacağını söylemişti.

genç
doktorlar
bulmak
için
yurt
dışına
çıkıyor
Yorum (1)
md
Biz de Dubai'ye kaçmaya çalışıyoz, bir kaçış yolu her zaman vardır...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir