Medimagazin logo

Fransa'da sağlık krizi: Hastanedeki birimler personel eksikliği nedeniyle kapatılıyor

Fransa’da yapılan araştırmaya göre, ülkedeki hastanelerde her 5 yataktan 1’i personel eksikliği nedeniyle kullanılamıyor.
Kaynak: İHA - Melike Yazır
Fransa'da sağlık krizi: Hastanedeki birimler personel eksikliği nedeniyle kapatılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fransa’da birçok hastanede sağlık çalışanları yetersiz kalırken, sendikalara göre kamu hastaneleri daha önce görülmemiş bir kriz yaşıyor. Korona Virüs Bilim Konseyi Başkanı Jean-François Delfraissy tarafından yapılan araştırmaya göre, hastanelerdeki yatakların yüzde 20’si personel eksikliği nedeniyle kullanılamıyor.

Sağlık Bakanı Olivier Véran, Fransız Gazetesi Liberation’ya verdiği demeçte, "Hastanelerdeki bazı birimler sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle geçici olarak kapanmak zorunda kalıyor" açıklamasında bulundu. Korona virüs salgını nedeniyle istifa eden sağlık çalışanı sayısının arttığını da belirten Veran, "Bazı sağlık çalışanları, 20 aylık sağlık krizinden sonra yorgun oldukları için hastaneden ayrılıyor. Bu ayrılmalar sağlık ekiplerini ve departmanlarını zorlayabilir çünkü işe alımlar çok zor" ifadelerini kullandı.

Personel eksikliğinin bir diğer nedeni olarak ise işe alımda yaşanan zorluklar gösteriliyor. Fransa Hastane Federasyonu’na göre yeteri kadar bilinmeyen sağlık sektörü, gençler için çekici gelmiyor.

"Kriz içinde kriz"

Hastanelerdeki durumun alarmını veren Lille Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Servis Başkanı Patrick Goldstein, "Bu olağanüstü bir durum, kriz içinde bir kriz var. Durum çok gergin. Nadiren bu kadar endişelendim” dedi.

fransa
sağlık çalışanları
personel eksikliği
araştırma
Yorum (1)
Osman teyze
Ah canım kirletmediğiniz bi ora kaldı
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir