Medimagazin logo

Fauci'den son Beyaz Saray brifinginde aşı çağrısı

Amerika'nın COVID-19 pandemisiyle mücadelede en tanınan yüzü olan bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, Beyaz Saray'daki son brifinginde kutuplaşmayı kınayan ve aşıları teşvik eden bir konuşma yaptı
Kaynak: Amerika'nın Sesi
Fauci'den son Beyaz Saray brifinginde aşı çağrısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başkan Joe Biden'ın tıp danışmanı ve Amerika'nın bir numaralı bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan ve kısa süre sonra bu görevlerinden emekli olmaya hazırlanan Fauci, şimdiye kadar HIV/AIDS'ten kuş gribi ve Ebola'ya birçok sağlık krizi konusunda zor sorulara yanıtlar verdi.

Ancak Dr. Fauci'yi eski Başkan Donald Trump döneminde kamu sağlığı savuncularının kahramanı, sağcıların düşmanı, bürokratik yetkililer arasındaysa olağandışı bir ünlü yapan özelliği, COVID-19 pandemisi sırasında Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamalarda Amerikan halkına yaptığı çağrılar oldu. Amerikan kamuoyunun pandemiyle mücadele etmek için davranışlarını değiştirmesi gerektiğini sık sık dile getiren Fauci, bu çabaları nedeniyle ölüm tehditleri bile aldı.

Fauci, Beyaz Saray'daki son basın brifingini Amerikan halkını COVID aşısı yaptırmaya ve takviye aşıları olmaya teşvik etmek ve maskelerin ne kadar etkili olduğunu vurgulamak için kullandı. Gerek aşı gerekse maske kullanımı, Amerika'da partizan simgeler haline geldi.Bir milyondan fazla kişinin COVID-19 enfeksiyonları nedeniyle hayatını kaybettiği Amerika, pandemiyle bağlantılı ölüm vakalarında en fazla can kaybı veren ülke oldu.

"Kutuplaşma nedeniyle aşı olunmaması bana acı veriyor"

Dr. Fauci, dünya genelinde 13 milyar dozdan fazla COVID-19 aşısı yapıldıktan sonra aşıların güvenli olduğuna işaret eden "kapsamlı bir veri bünyesi oluştuğunu" kaydetti.

Fauci, "Ülkemizdeki kutuplaşma nedeniyle insanların kamu sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan sebepler yüzünden, sadece ideolojik farklılıklar nedeniyle aşı olmadığını görünce bu bana bir doktor olarak acı veriyor" şeklinde konuştu.

Fauci, "Hiç kimsenin hastaneye yattığını, hiç kimsenin COVID nedeniyle hayatını kaybettiğini görmek istemiyorum. Aşırı sağcı Cumhuriyetçi de olsanız aşırı solcu Demokrat da, bu benim için hiçbir fark yaratmıyor" dedi.

54 yıl sonra emekli oluyor

Dr. Fauci, 54 yıl sürdürdüğü kamu hizmetinden sonra Aralık ayında emekliye ayrılıyor. 81 yaşındaki Fauci, 1984 yılından bu yana Ulusal Sağlık Enstitüleri bünyesindeki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün başkanlığını yapıyor.

Deneyimli bağışıklık uzmanı, Ronald Reagan'dan başlayarak yedi Amerikan başkanına danışmanlık yaptı. Fauci, ilk Beyaz Saray brifingini 2001'de vermişti.

Fauci'nin Senato'daki oturumlar sırasında tartışmaya girdiği Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul gibi muhalifler, 8 Kasım'daki Kongre ara seçimleri sonrasında Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağlamaları durumunda Fauci hakkında soruşturma açacakları sözü vermişti.

Fauci, bugünkü brifingde, önümüzdeki yıl Cumhuriyetçi Parti'nin başlatacağı her türlü Kongre soruşturması kapsamında "tam olarak işbirliği yapacağı" taahhüdünde bulundu.

fauci
beyaz saray
brifing
asi
covid19
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir