Medimagazin logo

F-16 savaş uçağı hasta için havalandı!

Norveç Hava Kuvvetleri sıra dışı bir askeri operasyon düzenledi. Norveç’in kuzeyindeki Bodø kentinde ölümle kalım arasında gidip gelen bir hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının acil nakli için Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağı kullanıldı.
Kaynak: ZETE
F-16 savaş uçağı hasta için havalandı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tomsø hastanesine yatırılacak hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının Trondheim kentindeki hastaneden acilen nakledilebilmesi için gerekli ambulans uçağı bulamayan hastane yetkilileri, Norveç Hava Kuvvetleri yetkilileri ile ilişkiye geçtiler.

Tromsø Hastanesi Başhekimi Anders Wetting Carlssen “Hava Kuvvetlerine telefon ettiğimizde başka hiçbir soru sormadan yardımcı olacaklarını belirttiler. Sadece cihazın büyüklüğünü sordular. Temasa geçmemizden 40 dakika sonra gereksinim duyduğumuz kalp ve akciğer makinası F-16 savaş uçağı ile ambulans uçağın ve hastanın bulunduğu Bodø’ye doğru yola çıkmıştı” diye konuştu.


Olayda çok büyük bir şansla da karşılaşıldı. F-16 uçaklarında oldukça nadir kullanılan kargo tankı, uçağın ilgili eğitim uçuşu kapsamında tesadüfen üzerindeydi ve uçak eğitim uçuşu için kalkmaya hazırlanıyordu.

Trondheim kentinde bulunan Norveç Hava Kuvvetleri Filo Komutanı Björge Kleppe de hastane başhekiminden gelen yardım telefonu için “Eğitim uçuşu için bir F-16 uçağımız pist başında bulunuyordu. Tekrardan bir öncelik değerlendirmesi yaptık. Yardım talebinin çok önemli olduğunu düşündüğümüz için katkıda bulunmak istedik” dedi.

F-16 önce ilgili cihazı Trondheim’dan Bodø’ye götürdü.

Söz konusu F-16’nın ilgili mesafeyi normalde 35 dakikada kat ettiğini, ancak bu sefer “gaza bastığı” ve 25 dakikada cihazı bırakmak üzere Bode’ye indiği aktarıldı.

Bodø’de bulunan hastaya cihaz takıldıktan sonra hasta yatış gerçekleştireceği Tromsø hastanesine sağlık ekipleri eşliğinde götürüldü. (ZETE, Daily Mail, DHA)

f-16
norvec
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir