Medimagazin logo

Evde HIV testine doğru

ABD'de evde yapılabilen HIV testinin güvenli sonuç verdiği belirlendi. Böylece virüs kuşkusu taşıyanların eczaneden HIV testi alıp evde kullanabilmelerine doğru ilk adım atılmış oldu.
Kaynak: BBC Türkçe
Evde HIV testine doğru
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kolay testlerin tıbbi kontrolünü yapan uzman heyeti, evde yapılabilen OraQuick HIV testinin, güvenli ve sonuç verici olduğuna kanaat getirdi ve testin hastalıkları önleme potansiyelinin, yanlış teşhis riskine değecek kadar büyük olduğunu bildirdi.

ABD'de hangi ilaçların piyasaya sürülebileceğine karar veren Gıda ve İlaç Dairesi bu yıl içinde testin kullanımı konusunda nihai kararı verecek.

Üretici firma, 20 dakikada sonuç veren testin HIV'in var olduğu, yani HIV pozitif durumları yüzde 93, olmadığı durumları ise yüzde 100'e yakın bir kesinlikle belirlediğini söylüyor.

AIDS'e yol açabilen HIV taşıdığı bilinenlerin sayısı ABD'de 1,2 milyon ve buna her yıl 50 bin kişi ekleniyor.

NEGATİF SONUÇTA KESİNLİK YOK
Kan Ürünleri Danışma Komisyonu'ndaki 17 uzman, HIV taşıyan insanların sağlık ve sosyal yardım hizmetlerinden yararlanmasını kolaylaştıracağını söyleyerek, teste oy birliğiyle onay verdi.

Bununla birlikte uzmanlar, testi üreten Pennsylvania merkezli OraSure şirketinin, ürünün üzerine kolayca görülecek şekilde, negatif sonuçların bazen yanlış çıkabileceği uyarısı koymasını istedi.

Uzman heyeti ayrıca testin paketi üzerinde, HIV pozitif çıkan insanların arayıp danışmanlık hizmeti alabileceği ücretsiz bir telefon hattının numarasının da bulunmasını istedi.

ABD'deki AIDS Enstitüsü'nun başkan yardımcısı Carl Schmid, uzman heyetinin evde HIV testine onay vermesini memnuniyetle karşıladı. Schmid Associated Press ajansına, "Sürekli olarak oyunun kurallarını değiştirecek buluşlar arıyoruz ve bunun böyle bir buluş olduğu inancındayız. Sadece virüslü insan sayısının azalmasına değil daha çok sayıda insanın bakım ve tedavi görmesine de hizmet edecek bir buluş bu" diye konuştu.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzman heyetin tavsiyelerini uygulamak zorunda değil ama pratikte genellikle bu tavsiyeler doğrultusunda hareket ediyor. 2004 yılında FDA yüzde 99 doğru sonuç veren bir ev testinin sağlık sektöründe çalışanlar tarafından kullanılmasını onaylamıştı.

SONUCUN KAN TESTİYLE DOĞRULANMASI ÖNERİLİYOR
OraSure şirketi, onaylanırsa ev testinin perakende fiyatının 60 dolardan az olacağını söylüyor.

Testi kullananların, önce damak dışından sıvı alması gerekiyor. Böylelikle tükürükten farklı olan ağız salgısına HIV testi uygulanmış oluyor. Test 20 dakika içinde sonuç veriyor. Fakat uzmanlar sonuçların bir de kan testi yaptırılarak ikinci bir kontrolden geçirilmesinin daha iyi olacağı görüşünde.

Geçen hafta başka bir uzman heyeti Truvada adlı bir ilacın kullanımına onay verdi. Truvada, piyasaya sürüldüğü takdirde sağlıklı insanları HIV’den koruyabilen tablet şeklindeki ilk ilaç olacak.

evde
hiv
testine
doğru
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir