Medimagazin logo

Erkek doktor içeri alınmadı, kız öğrenci öldü

Suudi Arabistan’da üniversitede okuyan bir kız öğrenci kalp krizi geçirdi. Gelen sağlık ekiplerindeki doktor, erkek olduğu için kızların olduğu bölüme alınmadı. Müdahale edilemeyen genç kız öldü.
Kaynak: HABERTÜRK
Erkek doktor içeri alınmadı, kız öğrenci öldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Suudi Arabistan’da Kral Suud Üniversitesi’nde öğrenim gören bir genç kız kalp krizi geçirdi. Amna Bawazeer isimli öğrenciye, üniversiteye giden ambulanstaki sağlık görevlileri, erkek oldukları için kız öğrencilerin bulunduğu kampusa sokulmadığından müdahale edemedi ve 2 saat can çekişen Bawazeer hayatını kaybetti.

‘ÖRTÜLÜ DEĞİL’

Genç kızın üniversitede master öğrencisi olduğu ve perşembe günü sabah saatlerinde fenalaştığı belirtildi. Gulf News Gazetesi’nin internet sitesinde de verilen habere göre, yapılan otopside kız öğrencinin kalp krizinden yaşamını yitirdiği belirlendi. Görgü tanığı bazı öğrenciler, baygınlık geçiren genç kızın mutlaka tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu söylediklerini ancak üniversitedeki yetkililerin kadın sağlık görevlisi beklediklerini vurgulayarak kendilerini dinlemediklerini ifade etti. Kız öğrenciler, yetkililerin kendilerine, “Arkadaşınız örtülü değil ve kızların bulunduğu yere erkek görevli giremez” dediklerini de iddia etti. Üniversite ise haberi yalanladı. Suudi yetkililer, 2002’de Mekke’deki 15 kızın hayatını kaybettiği yangın faciasından 8 yıl sonra, kız çocuklarının dini kurallara uygun giyinmemeleri durumunda da itfaiye erlerince kurtarılmasına izin vermişti. Bundan pay çıkaran eğitim bakanlığı, okullara bir genelge yollayarak, kız çocuklarının da acil durumlarda kurtarılabilmesi için itfaiye ekiplerine yardımcı olunmasını istemişti.

erkek
doktor
içeri
alınmadı
kız
öğrenci
öldü
Yorum (7)
A.K.
Aman bizim sayın başvekilin kulağına gitmesin "dış ülkelerde de böyle" diye bizde de uygulamaya koydurup gündem değiştirmeye kalabilir :)
0
Cevapla
aydin sinal
ayni sey benimde basima Almanyada gelmisti,Frankfurta nöbetci oldugumda, bir eve acil doktor cagrisi oldu,gittigimiz bir Afgan evi idi kocasi "ben kadin hemsire,doktor isterim"diye bizi eve sokmamaya calisti,yanimdaki arkadasla adami ittik iceri girdik ben kolik agrisi olan kadina yardim ederken arkadas polis cagirdi,mahkemeye verilen koca"görevli doktorun hastaya yardimina engel oldugu"gerekcesi ile mahkemeye verildi,mahkeme masraflari ödeme ve tecilli ceza aldi,bir daha böyle hareket ederse bu ceza ile gelecek yeni cezada hapse konulacagi tebli edildi,anlamistir artik modern dünyanin ne oldugunu?
0
Cevapla
Sağlıkçı
Bu kadar yobazlık olmaz yazıklar olsun. O kızın vebalini ödesinler şimdi. Böyle müslümanlık olmaz olsa olsa yobazlık olur bunun adı. Hasta mahremiyetini anlamadan abartırsak bizimde başımıza gelebilir. Mahremiyet hasta bilgileridir, sağlıkla ilgisi olmayan kişilerden hastanın korunmasıdır. Erkek görevlinin erkeğe bayan görevlinin bayana müdahalesi asla değildir. Bunun anlatılması gerekir. Yazık olmuş çok yazık.
0
Cevapla
hafsanur
İffetini muahafaza etmek için ölmüş din kardemiz bunun için de şehid sayılır. Allah (cc) her müslimeye böyle hayırlı ölüm nasib etsin inşaallah.
0
Cevapla
yusuf aleyisselam
hafsanur bacı inşallah allah cc sanada ve yakınlarınada böyle şehitlik nasip eder
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir