Medimagazin logo

Elektronik sistem mortalite ve hastanede kalış süresini azaltıyor

Bilgisayarlı tıbbi bilgi sistemi kullanan hastanelerde, mortalite ve hastanede kalış süresi azalırken, hastanede yaygın kullanımı olan kalite ölçütleri üzerinde daha iyi performans sağladığı ortaya çıktı
Kaynak: Doç. Dr. Çağatay BARUT-MEDİMAGAZİN
Elektronik sistem mortalite ve hastanede kalış süresini azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Journal of Hospital Medicine’da yayınlanan bir makaleye göre, doktorlara karar vermelerinde yardımcı olmak amaçlı bilgisayarlı tıbbi bilgi sistemi kullanan hastanelerde hasta hizmetleri sonuçlarının kullanmayan hastanelere göre daha iyi olduğu belirlendi.

 

Harvard Üniversitesinden araştırmacılar, arasında “Medicare” kapsamında hizmet veren ve “UptoDate” olarak adlandırılan bir klinik bilgi sistemi kullanan bin 17 hastanenin 2004-2006 yılları arasındaki verilerini, bu sistemi kullanmayan 2 bin 305 hastanenin verileriyle karşılaştırdı. Elde edilen verilere göre söz konusu sistemin kullanımının mortaliteyi, hastanede kalış süresini azalttığı ve hastanede yaygın kullanımı olan kalite ölçütleri üzerinde daha iyi performans sağladığı belirlendi.

 

Çalışmanın “UptoDate” tarafından finanse edildiğini bildiren araştırmacılar, çalışmanın planlanması ve sonuçları üzerinde herhangi bir rolü olmadığını ifade ettiler.

 

Boston’daki Beth Israel Deacoeness Tıp Merkezi doktorlarından ve Harvard Tıp Okulu araştırmacılarından çalışmanın sorumlusu Dr. Thomas Isaac, bilgi sistemi ile üç kalite ölçütü arasında herhangi bir ilişki olmadığını belirtirken, yıllık hastanede kalınan sürenin 372 bin 500 gün düzeyinde azaldığını ve üç yıllık süre içinde toplam 11 bin 500 yaşamın kurtulduğunu ifade etti. Sistemi kullanan hastanelerdeki kalite performansının özellikle kalp yetmezliği ve pnömoni hastalarında belirgin bir şekilde arttığı dikkat çekti.

 

Çalışmaya göre herhangi bir komplikasyon gelişmemiş pnömoni hastasının tedavisi için 100 yataklı bir hastaneye sağlık sistemi tarafından yaklaşık 10 bin 578 dolar ödendiği saptandı.

Hastaneler ve doktorlar bilgi teknolojileri sistemleri kullanma konusunda sürekli adımlar atarken, bu konudaki kazanımlarıyla ilgili dünya çapında kabul edilen bir ortak yol saptanmadığı kaydedildi. Bu yıl içinde yayınlanan bir başka çalışmada, kullanımda olan, tanı koymada destek olan ve tıbbi kayıtları elektronik olarak tutan benzer bir sistemin incelendiği, ancak iddia edilen güvenlik ve kalite artışının kanıtlanmadığı ifade edildi.

 

“UptoDate” Tıbbi Direktörü Peter A. Bonis, çalışmanın sonuçlarının sağlık hizmetleri sırasında basitçe soruların cevaplanmasının verilen hizmetin kalite ve verimliliği üzerinde ölçülebilen bir etkisi olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

 

“UptoDate”in Başkanı Dr. Denise Basow ise her gün yayınlanan birçok yeni tıbbi bilgiyi herhangi bir doktorun takip etmesinin imkânsız olduğunu ve söz konusu çalışmanın doktorların bilgiye sahip olsalar bile parmaklarının ucundaki bilgi erişimi imkânının yaşam kurtarmak üzerinde etkili olduğunu dile getirdi.

 

“UptoDate”in 1989 yılında Harvard’da nefrolog olarak çalışmakta olan Dr. Burton Rose başkanlığında bir grup tarafından kurulduğu ve günümüzde Wolters Kluwer Health tarafından yürütüldüğü biliniyor. “UptoDate”, dünya çapında 450 bin doktor tarafından kullanılıyor. Sistem çerçevesinde, 4 bin 800 uzman tıbbi kanıtları değerlendirip çok geniş yelpazedeki hastalıklarla ilgili yeni yorumlar yaparak bilgi güncellemesini sağlıyor.

elektronik
yardım
hastanelerin
işini
kolaylaştırıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir