Medimagazin logo

DSÖ salgının resmen bittiğini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gine'de 2013 yılında baş gösteren ebola salgınının resmen sona erdiği bildirdi.
DSÖ salgının resmen bittiğini açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ'den yapılan açıklamada, ülkede salgının bittiğinin ilan edilebilmesi için gereken 42 günlük sürede yeni bir vakaya rastlanmadığı kaydedildi.
Ebola salgının resmen sona erdiği belirtilen açıklamada, Gine'nin yeni vaka ihtimallerine karşı yine de 90 gün sıkı gözetim altında tutulacağı ifade edildi. DSÖ'nün ebola salgını ile mücadele birimi Genel Müdürü Bruce Aylward, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, önümüzdeki ayların son derece önemli olduğunu, Gine, Sierra Leone ve Liberya'nın olası vakalara hazırlıklı durması gerektiğini söyledi.

ebola
gine
sierra leone
dso
Yorum (2)
Ahmet Rasim Küçükusta
Enfeksiyon hastalıklarının seyrinde parlama ve kendiliğinden sönme dönemleri oluyor. Tıp tarihinde bunun pek çok örnekleri var. Anlaşılıyor ki aynı durum Ebola için de geçerli. Bu salgınların sönmesi her zaman, varsa, doğrudan hastalığın "aşısına" bağlanır. Ebola' nın henüz bir aşısı çıkarılamadan salgının bitmesine endüstrinin ve adamlarının ne kadar üzüldüklerini tahmin edebiliyorum. Tersi bir durumda ise salgının bitmesi kesinlikle aşıyla ilişkilendirilecek, bilimsel verilere dayanarak aşıların olumsuzluklarını dile getirenlere kim bilir nasıl haince saldırılar düzenlenecekti biliyorum. Oysa aşılara kategorik olarak karşı çıkmak da savunmak da akıl, mantık ve bilim dışıdır. Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi aslında tıbbi bir olay da değildir; bu tamamen çevre sağlığı (kanalizasyon, temiz içme suyu, temiz hava, sağlıklı gıdalar… gibi) ve bireyin bağışıklığının genel olarak yerinde olmasıyla mümkündür. Hastalıkları, tek tek mikroplara karşı aşılarla önleme düşüncesi ticaridir ve sadece aşı üreticilerinin işine gelir. Afrikalı kardeşlerime büyük geçmiş olsun, hem Ebola’ dan hem de ondan daha fazla zarar vermesi ihtimal dahilinde olan aşısından kurtuldukları için! Salgın aşı çıktıktan sonra bitmiş olsaydı şimdi bütün Afrika tepeden tırnağa aşılanıyor olacaktı. Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/11/15/yazilar/tip-yazilari/asilar/asilar-birer-ticari-urundur-1/
1
Cevapla
HEKİMBASİ
Ben dememiş miydim? http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-anayasa-mahkemesinin-zorunlu-asi-kararinin-gerekcesi-2-17-68276.html
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir