Medimagazin logo

'Doktorlar işkenceye yardım etti'

ABD'de hazırlanan bağımsız bir rapor, orduya bağlı çalışan doktor ve hemşirelerin terör zanlılarına karşı kötü muameleye ortaklık ettiğini belirtiyor.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
'Doktorlar işkenceye yardım etti'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Rapor, tutuklulara yönelik "işkence ve zalim, insanlık dışı ve küçük düşürücü muameleye" sağlık görevlilerinin yardım ve iştirak ettiğini ifade ediyor.

Rapor, askeri, sağlık, etik ve hukuk alanlarında uzman kişilerden oluşan bağımsız bir kurul tarafından hazırlandı.

CIA ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon rapordaki bulguları reddetti.

İki yıl süren araştırma, Tıp Enstitüsü ve George Soros'un finanse ettiği Açık Toplum Vakfı tarafından yürütüldü.

Rapor, sağlık görevlileri ile ordu arasındaki danışıklı dövüşün ABD'ye yönelik 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan'da, Guantanamo Körfezi'nde ve CIA'nin gizli gözaltı merkezlerinde başladığını ifade ediyor.

Raporun yazarlarından Leonard Rubenstein, BBC'ye yaptığı açıklamada, raporun "Guantanamo ve başka yerlerdeki tutuklu tacizinin ve işkencenin tıp dünyası için bıraktığı mirası" ortaya koyduğunu belirtti.

Rubinstein, "Savunma Bakanlığı ve CIA'in, sağlık görevlilerinin tutuklu tacizine katılımını kolaylaştırmak için temel etik standartlarda değişikliğe gittiğini ve bu çarpıklıkların hâlâ devam etmekte olduğunu gördük" dedi.

'Zorla besleme'
Raporda, tutukluların su altında tutularak havasız bırakılmaları yöntemi ile sorgulanması gibi bazı uygulamalara yasak getirildiği halde, sağlık görevlilerinden, Guantanamo'dakiler de dahil olmak üzere tutukluları zorla beslemelerinin beklendiği belirtiliyor.

John Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu'nda İnsan Hakları ve Kamu Sağlığı eğitimcisi olan Rubenstein, "Örneklerden biri, doktorların, Dünya Tıp Derneği ve Amerikan tıp gruplarının etik standartlarını ihlal edecek şekilde tutukluları zorla sandalyelerde tutup zorla beslemesidir" dedi.

"Bir diğer örnek de sorguda kullanmak amacıyla, zanlıların zayıflıklarını tespit etmek üzere sağlık görevlilerinin sorgulamalara katılmasıdır."

Rapor, ABD Senato İstihbarat Komitesi'ni, gözaltı merkezlerindeki tıbbi uygulamalar konusunda soruşturma açmaya çağırdı.

Fakat CIA ve Pentagon rapor bulgularını reddetti.

CIA halkla ilişkiler başkanı Dean Boyd, raporun "ciddi yanlışlıklar ve hatalı sonuçlar içerdiğini" söyledi.

Boyd, "CIA'in gözetiminde olan herhangi bir tutuklu olmadığının ve üçüncü bir ülkeye nakli de içeren Gözaltı ve Sorgu Programı'nın Başkan Barack Obama tarafından başkanlık emriyle 2009'da son bulduğunun altını önemle çizmek gerekir" dedi.

Pentagon sözcüsü Todd Breasseale, tutukluların bakımı ile ilgili eleştiride bulunanların hiçbirinin tutuklulara, onların sağlık kayıtlarına ya da Guantanamo prosedürlerine ulaşmalarının söz konusu olmadığını ifade etti.

Sözcü, Guantanamo'da çalışan doktor ve hemşireleri "dört dörtlük profesyoneller" olarak tanımladı.

Breasseale, "Bu tutuklular hayatlarında görmedikleri kadar iyi bir tıbbi bakım görmekle kalmadı, aynı zamanda dünyada tıp mesleğinin en iyisine eşdeğer bir bakım gördü" dedi.

'doktorlar
işkenceye
yardım
etti'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir