Medimagazin logo

Çocuklara ötanazi tartışması

Belçika Temsilciler Meclisi'nde ele alınan çocuklara ötanazi hakkı tanınmasına ilişkin yasa tasarısının yarın kabul edilmesi öngörülüyor
Kaynak: SABAH
 Çocuklara ötanazi tartışması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Belçika'da bazı şartlara bağlı olmak kaydıyla çocuklara ötanazi hakkı tanınmasını öngören yasa tasarısına ilişkin süreçte son aşamaya gelinirken, konu Temsilciler Meclisi'nde ele alındı.

Konuya ilişkin oturumdaki açıklamalar, daha önce Belçika Senatosu'nda yapılan oylamada, 17'ye karşı 50 oyla kabul edilen yasa tasarısının, bir son dakika gelişmesi olmaması halinde, Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilme olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor.

Yeni Flaman İttifakı (N-VA) üyesi Sarah Smeyers, "Yasanın az uygulanmasını umuyoruz ancak bu yasayı oylamak görevimiz" dedi. Sosyalist Parti'den (PS) Karine Lalieux, ötanaziyi empoze etmenin söz konusu olmadığını belirterek, "Herkese onurlu şekilde yaşama ve ölme imkanı vermek bizim sorumluluğumuz" ifadelerini kullandı. Hristiyan Demokrat ve Flaman Parti (CD&V) üyesi Sonja Becq ise herkesin pozisyonuna saygı duyduklarını ancak karşı çıkanlara "duyarsız" denilmesini istemediğini belirterek, "7 yaşında bir çocuk gerçekten özerk midir? Kim bir çocuktan gerçekten sorumludur?" diye konuştu.

Özellikle dini liderlerin yoğun şekilde muhalefet ettiği yasa önerisi, ötanazi talebinin çocuktan gelmesini ve bu talepte bulunurken çocuğun bilincinin yerinde olmasını şart koşuyor. Çocuğun ötanazinin ne olduğunun farkında olduğunun tespiti de bir başka şartı oluşturuyor.

Çocuğun tek taraflı talebinin ötanazi için yeterli olmayacağının belirtildiği öneriye göre ebeveynlerin de bu talebe onayı aranacak. Ötanazi talebinde bulunan çocuğun hastalığının tedavisinin olmaması, hastalığın son aşamasına gelinmiş olması, çocuğun yoğun acı çekiyor olması da ötanazinin uygulanması için tespit edilmesi gerekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Belçika, 2002'den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Belçika'nın yanı sıra Hollanda ve Lüksemburg'ta da ötanazi yasal. Hollanda, 12 yaşından büyük çocuklara da ötanazi hakkı tanıyor.

çocuklara
ötanazi
tartışması
Yorum (1)
Frankie Bellevan
türkiye'de de ötenazi olayı mutlaka tartışılmalıdır. er ya da geç mutlaka gündeme gelecektir. organ bağışının da zorunlu olması gerektiği gibi. insanların acıları ya dindirilmeli ya da onlara seçme hakkı verilmeli. insanların,hastaların acılarını gerçekten dindirmeye çalışan hekimlere saygım sonsuz ama ülkemizdeki gidişat iyi bir gidişat değil.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir