Medimagazin logo

Bulaşıcı hastalıklar küresel tehdit

Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında Türkiye adına konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, bulaşıcı hastalıkların, özellikle taşıyıcıyla bulaşan hastalıkların küresel sağlık için önemli bir tehdit olmaya devam ettiğini bildirdi.
Bulaşıcı hastalıklar küresel tehdit
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE - Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, sağlık alanında uluslararası dayanışmayı pekiştirmek ve işbirliği yapmak için kullanılan metotların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu hastalıklara karşı ortak, etkili ve çok iyi koordine edilmiş çabayla savaşmak gerektiğine işaret eden Atbakan, bu amaca ulaşmak için, sağlık ekiplerinin daha fazla uluslararası işbirliği yapmaları, işbirliğinin sınırlara sıkışıp kalmaması gerektiğini belirtti.

Bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelenin diğer önemli büyük sorun olduğuna dikkati çeken Atbakan, bu konuda artan küresel farkındalık ve siyasi taahhüt dolayısıyla mutlu olduklarını kaydetti. Atbakan, "Fakat, fil hala odada. Birbirimizin deneyimlerinden öğreneceğimiz daha çok şey var" dedi.

Türkiye'nin tütünle mücadele konusunda büyük mesafe kaydettiğine dikkati çeken Atbakan, sağlığın 2015 yılı sonrası gündemde güçlü tartışmalarla yerini almak zorunda olduğunu söyledi.

Atbakan, "Dayanışmayı pekiştirmek ve birbirimizle işbirliği yapmak için kullandığımız metotları gözden geçirmeliyiz" ifadesini kullandı.

Bütün insanların farklı sağlık ihtiyaçları olduğuna değinen Atbakan, ihtiyacı en fazla olanın sağlık sistemine erişimi gerçek anlamda sağlamadan eşitlikten bahsedilemeyeceğini anlattı.

Türkiye'nin sağlık sisteminin son 12 yılda eşitlik konusunda önemli mesafe katettiğini vurgulayan Atbakan, Türkiye'nin daha sağlıklı bir dünya için vazgeçilmez olan iklim değişikliği gibi çevresel konuların çözülmesine büyük duyarlılık gösterdiğini bildirdi.

Diğer taraftan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de Dünya Sağlık Asamblesi toplantılarına katılıyor.

Türkiye, Dünya Sağlık Asamblesi'ndeki çalışmalar çerçevesinde, yarın antimikrobik direnç konusunda etkinlik düzenleyecek.

bulaşıcı
hastalıklar
küresel
tehdit
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir