Medimagazin logo

Bu ilaçlar hangi tedavide kullanıldı?

Bilim adamları, İtalya'nın Toskana kenti açıklarındaki bir antik Roma gemi batığında buldukları 2 bin yıllık ilaç tabletlerinde çok sayıda farklı bileşene rastladı.
Bu ilaçlar hangi tedavide kullanıldı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, küçük bir kutu içinde bulunan 6 tablet, hayvan ve bitki yağlarının yanı sıra çam sakızı ve çinko içeriyor. Tabletlerin göz enfeksiyonunun tedavisi için kullanıldığı sanılıyor.

ŞAŞIRTICI BULDULAR
Pizza Üniversitesi Kimya Bölümünden Prof. Maria Perla Colombini, yaklaşık 2 bin yıllık ilaçların yapımında bu kadar fazla madde kullanılmasının son derece şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Tabletlerden aldıkları örnekleri kütle spektrometresi ile incelediklerini belirten Colombini, ilaçlarda antibakteriyal özelliğe sahip çam sakızının yanı sıra, nişasta, havuç, turp, maydanoz ve zeytin gibi bitki yağları, hayvan yağı ve çinko bulduklarını söyledi.

ENKAZ NE ZAMAN BULUNMUŞTU?
Toskana Arkeoloji Enstitüsü'nden Gianni Giachi ise elde edilen bulguları Theophrastus, Yaşlı Plinius ve Dioscorides gibi tarihçilerin yazdıkları ile karşılaştırdıklarını söyledi. Giachi, tarihçilerin çinkonun özellikle göz hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını yazdığını belirtti.

Tabletlerin içinde bulunduğu geminin, M.Ö 140-130 yıllarına ait olduğu ve Yunanistan'dan Akdeniz'deki diğer ülkelere ticari mal taşıdığı sanılıyor. Gemi enkazı, 1974'te Toskana kenti açıklarında bulunmuştu.

bu
ilaçlar
hangi
tedavide
kullanıldı?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir