Medimagazin logo

'Bize sağlıkta yardım eden tek Türkiye var'

Sudan'daki Darfur bölgesinin Niyala eyaleti Sağlık Bakanı Ahmet Safi, Sudan'a sağlık alanında en çok yardım yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
'Bize sağlıkta yardım eden tek Türkiye var'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Safi, Denizli Kimse Yok Mu Derneği tarafından düzenlenen Türk-Sudan Dostluk Gecesi'ne katılmak üzere geldiği kentte, Vali Yavuz Erkmen ve Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti.
 
Vali Erkmen, Sudanlıların mutlu ve sağlıklı olmasının, Türk insanı için büyük önem taşıdığını ifade ederek, ''Bize ne düşüyorsa, her zaman onların yanında olacağız. Bu anlamda hiçbir kuşkunuz olmasın'' dedi.
 
Konuk bakan Safi, valilik ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Sudan'da sağlık konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını belirterek, ''Bize sağlık alanında en çok yardım yapan ülke Türkiye. Diğer ülkeler genelde gıda yardımı yapıyor. Türkiye'den gelen yetkililer, bize yepyeni bir proje çıkardı. Projenin gerçekleştirilmesinin ardından Sudan'daki sağlık sorununu büyük oranda çözeceğimize inanıyorum'' diye konuştu.
 
Darfur'da Türkler tarafından açılacak İkbal Gürpınar Hastanesi'nin kulak burun boğaz, çocuk, kadın hastalıkları ve doğum, diş, göz ve iç hastalıkları branşları ile hizmet vereceğini anlatan Safi, ''Laboratuvar, ameliyathane, acil servis ve eczanenin içinde bulunduğu hastane bir süre Türk yetkililer tarafından, daha sonra bizim doktorlarımız tarafından işletilecek'' dedi.
 
Safi'nin, 29 Mayıs Pazar günü Türk-Sudan Dostluk Gecesi'ne katılacağı bildirildi.
'bize
sağlıkta
yardım
eden
tek
türkiye
var'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir