Medimagazin logo

Avrupa'da sağlık harcamaları 1975'ten bu yana ilk kez düştü

AB'nin yayımladığı bir rapor, Avrupa'da kamu sağlık harcamalarının 1970'lerden bu yana ilk kez düştüğünü gösterdi. Uzmanlar, sağlık alanında yapılan harcamaların etkilerinin henüz görünür hale gelmediği görüşünde.
Kaynak: http://www.euractiv.com.tr
Avrupa'da sağlık harcamaları 1975'ten bu yana ilk kez düştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa Komisyonu ve OECD'nin yayımladığı rapor, 2000-2009 yılları arasında gerçekleşen yılda ortalama yüzde 4.6'lık büyüme oranına kartşın Avrupa'da kişi başına yapılan sağlık harcamaları, 2010 yılında 1975'ten bu yana ilk kez, yüzde 0.6 düştü.

Rapora göre aynı zamanda Avrupa Birliği'nde yaşayan yetişkinlerin yarısı aşırı kilolu, yüzde 17'si ise obezite hastası. Bu ve diğer problemler, gelecekteki sağlık sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Rapora göre obezite oranları 1990'dan bu yana pek çok Avrupa ülkesinde ikiye katlandı. Şu anda obezite oranları Romanya ve İsviçre'deki yüzde 8 seviyesinden, Macaristan ve İngiltere'deki yüzde 25'e kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Avrupa Kamu Sağlığı Birliği (EPHA) Genel Sekreteri Monika Kosinska, 'Temel hizmetlerdeki harcamalarda kesintiye gitmek açıkça delilik. Bu sadece ekonominin canlandırılmasına yönelik baskı altında bulunan halkın direncini zayıflatmakla kalmıyor, aynı zaamanda birincil tedaviye erişimi azalan halkın, hastalıklarının tedavisi daha pahalı aşamaya geldiği bir dönemde tedaviye başvurmasına yol açıyor' dedi.

Sağlıkta kesintiler İspanya'da protesto edildi

Rapora göre 2010 yılında sağlık harcamalarının GSYİH'ya oranı yüzde 12 ile en yüksek Hollanda'da, ardından yüzde 11.6 ile Fransa ve Almanya'da kaydedildi. AB ortalaması, 2009'daki yüzde 9.2 seviyesinden yüzde 9'a düştü.

Öte yandan sağlık harcamalarındaki kesintiler, İspanya dahil olmak üzere pek çok ülkede protestolarla karşılanıyor.

Cumartesi günü bütçe kesintileri ve özelleştirmelere tepkili binlerce İspanyol doktor, hemşire ve hastane çalışanı, başkent Madrid sokaklarını doldurdu ve 'Sağlık haktır. Mücadele edeceğiz' sloganları attı. Pek çok gösterici önlüklerine 'Satılık' yazıları astı.

avrupa'da
sağlık
harcamaları
1975'ten
bu
yana
ilk
kez
düştü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir