Medimagazin logo

"Atsuşi doktor değil, siyaset bilimci"

Van'da meydana ikinci depremin ardından hayatını kaybeden Atsuşi Miyazaki'nin arkadaşları ve çalıştığı yardım kuruluşunun başkanı AA'ya konuştu.
"Atsuşi doktor değil, siyaset bilimci"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TOKYO- AAR'nin yönetim kurulu başkanı Yukie Osa AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atsuşi'nin birkaç ay önce AAR'de yardım faaliyetlerinde bulunmaya başladığını anlattı.
    

Yukie, Türkiye'den kendi yardım kuruluşlarına gelen taziye ve geçmiş olsun mesajlarının 500'ü aştığını vurgulayarak, Türkiye'ye ve Türk halkına ilgisinden ötürü teşekkürlerini iletti.
    

Yukie, Atsuşi'nin Türk basınında hep doktor olarak anıldığını, ancak bir yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, Atsuşi'nin siyaset bilimi üzerine lisans eğitimini tamamlamasının ardından yüksek lisansını İngiltere'de uyuşmazlıkların, anlaşmazlıkların çözümü üzerine yaptığını söyledi.
    

Atsuşi'nin AAR'ye başvurduğu sırada yazdığı mektubu paylaşan Yukie, Atsuşi'nin Japonya'da meydana gelen 11 Mart depreminin ardından Japonya'ya yardım eden ülkelerin yardımlarından etkilenerek kuruluşlarına başvurduğunu kaydetti.
    

AAR'ye gönderdiği başvuru mektubunda Atsuşi kendi ifadeleriyle Büyük Tohoku depreminin ardından sadece gelişmiş değil, aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin de yardımlarının ülkeler arasındaki karşılıklı ilişkilerin gelişimi ve dünya barışına hizmet ettiğini belirtiyor.
    

Mektupta ayrıca Atsuşi kendisinin "anlaşmazlıkların çözümü" üzerine eğitim aldığını vurguluyor ve dünya barışının tesisi üzerine çalışacağını söylüyor.
    

Atsuşi mektubunda Tohoku depreminin ardından, zor koşullardaki insanlara yardım etme arzusunun arttığını belirtiyor.
    

Atsuşi'nin bu görevinden önce yerel bir yönetimde memur olduğunu söyleyen Yukie, Türkiye'ye bu konuda gösterdiği ilgi ve hassasiyetten ötürü defaten teşekkürlerini iletti.
    
     -Atsuşi'nin çantasını kucağından bırakmadı-
    
     Atsuşi'nin ölmesi üzerine Türkiye'ye giden ve cenazeyi Japonya'ya getiren AAR genel sekreter yardımcısı Kiyoto Onişi havaalanına gelir gelmez AA muhabirine konuştu.
    

Miyazaki'nin Van'da kullandığı sırt çantasını kucağından hiç bırakmayan Kiyoto, Miyazaki'nin dünya ve milletlerin barışına katkı yapma gibi bir hayali olduğunu söyledi. Bu misyonunun hayatını kaybetmesi nedeniyle yarım kaldığını, ancak hayalinin gerçekleştiğini ifade etti.
    

Türkiye'de bulunduğu süre boyunca çok büyük ilgi gördüğünü belirten Kiyoto, Türkiye'ye ve Türk halkının gösterdiği ilgi ve sahip çıkmasından ötürü çok teşekkür etti.
    

Bir an bile kucağından bırakmadığı Atsuşi'nin çantasını açarak içinden şahsi eşyalarını gösteren Kiyoto, Atsuşi'nin çantasından gözlüğünü, pasaportunu ve diğer eşyalarını gösterdi.
    

Atşusi'nin eşyalarının arasında Türkçe kitabını gösteren Kiyoto, Atsuşi'nin Türkiye'ye gitmeden önce Türkçe çalışmaya başladığını söyledi.
    

Kiyoto, bunun, Atsuşi'nin AAR'deki ilk dış görevi olduğunu belirtti, Türk basınında Atsuşi'nin ölümünün geniş yer aldığını ve Atatürk'le aynı gün öldüğünü anlattı.
    

İstanbul'da Atsuşi için yapılan törende kendisinin de olduğunu söyleyen Kiyoto, bu törenden çok etkilendiğini ve Türkiye'nin Japonlara sahip çıktığını kaydetti.
    

Japon basın mensupları, arkadaşları ve kuruluşunun yetkilileriyle de görüşen Kiyoto, Türkiye'de yaşadığı her şeyi, Atsuşi'ye yapılan töreni ve Türklerin kendilerini sahiplenmesini de anlattı.

"atsuşi
doktor
değil
siyaset
bilimci"
Yorum (1)
Frankie Bellevan
Huzur içinde uyusun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir