Medimagazin logo

Almanya'da doktor ihtiyacı büyüyor

Almanya doktor açığı ile karşı karşıya.Danışmanlık firması Roland Berger’in araştırması 2015 yılında federal çapta doktor ve bakıcı eksikliğinin 175 bin olacağını iddia ediyor.
Kaynak: HÜRRİYET
Almanya'da doktor ihtiyacı büyüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DÜSSELDORF- Demografik gerçekler ve yaşlanan nesil yüzünden metropollerde dahi doktorların büyük çoğunluğu artık emekli olmaya hazırlanırken, en büyük sorunu ise kırsal alanlar çekiyor. Bazı ufak şehirler ve kasabalarda hiç doktorun kalmaması dahi söz konusu. Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) yaklaşık bin doktor açığı bulunuyor. Danışmanlık firması Roland Berger’in araştırması 2015 yılında federal çapta doktor ve bakıcı eksikliğinin 175 bin olacağını iddia ediyor.

KRV hastanelerinde halihazırda çalışan her sekiz doktordan biri zaten yabancı ülkelerden geliyor. 2012 yılında Kuzey Ren Vestfalya Yunanistan’ın Selanik kentinde doktorlara yönelik fuar düzenlemişti. Fuarda genç ve iyi eğitimli doktorları Almanya’ya kazandırmak peşinde olan KRV hükümeti 15 genç doktora henüz Almanya’ya gelmeden fuar alanında mukavele imzalatmayı başarmıştı. Bu tablonun öte yanında Almanya’nın tıp ve doktorlar haritasını şekillendiren farklı bir faktör daha baş gösteriyor. Almanya’nın büyük kentlerinde ve kalabalık şehirlerde doktor eksikliği şu dönemde pek hissedilmese de kırsal alanlarda doktor eksikliği vahim derecelere ulaştı.

Hünxe, Menden, Wermelskirchen gibi küçük şehirlerde aile hekimleri sayıca çok az. Hünxe’de yıllardır doktorluk yapan Michael Wefelnberg 20 yıldır sürdürdüğü doktor muayenehanesinde günde kimi zaman 150 hastaya bakmak zorunda. Yapılan araştırmalar KRV eyaletinde aile hekimliği yapan doktorların üçte biri yerine geçireceği bir doktor bulamayıp muayenehanesini kapatmak zorunda kalacak. Aile hekimlerinin geneli şimdiden 50 yaşın üzerinde. Özellikle Almanya’da doktora gitmek bir güvenli hayat unsuru iken, bir çok vatandaş nezle yüzünden dahi doktora gitmeyi ihmal etmiyor.

Yeni yetişen doktorların arasında itibar kaybeden aile hekimlerinin sayısı gittikçe azalmasına azalıyor. Tıp öğrencileri henüz eğitim aşamasında kırsal alanda aile hekimliği hakkında espriler yaparak bu alanı cazibesizleştiriyor. Öte yandan Roland Berger firmasının araştırmasında ortaya çıkan sonuca göre doktorluk mesleklerinde bürokratik uğraşların azaltılmasının tıpçıların yeniden doktorluk mesleğine yöneleceğini vurguluyor. Artan yaşlılık ile bakıma muhtaç insan sayısı artarken yaşlanan ve yerine kimsenin geçmediği doktorlar da artıyor.

Sağlık Sigortaları Doktorları Birliği yönetim kurulu başkanı Andreas Köhler BILD gazetesine verdiği demeçte 2020 yılında yaklaşık 51 bin doktorun yaşlılık sebebi ile işten ayrılacaklarının açıkladı. Nispeten büyük bir kent olan Bochum’da 2011 aile hekimi 60 yaşın üstünde.

almanya'da
doktor
ihtiyacı
büyüyor
Yorum (26)
tuncay çalışır
yunan doktorları ilk biz kaptık.
0
Cevapla
cengiz
Ben gitmeye hazırım.Kapıları açsınlar,geçmişte nasıl ki işçi akını olmuşsa şimdi de doktor akını olur.
0
Cevapla
dr abc
ayak işlerine bakacak ucuz eleman arıyorlar, türk doktorları kanada tercih eder ama almanlardan emin değilim :)
0
Cevapla
Mal
Arkadaslar, Aydın sinal'in yorumlarını hiç mi okumadınız? Almanya'daki doktor maaşları Türkiye'nin yarısı bile değil. Üstelik daha pahalı memleket. Içinizde kafayı yemiş varsa buyursun gitsin. Malesef doktorların cogu sol görüşlü ve hep ideolojik yorumlar yapılıyor. Dunyanın neresinde devlet doktorlara bu kadar ücret veriyor. Şahsen ben ayda 11 bin lira alıyorum. Benim hastanede çalışan hemen her uzman maksimum döneri yakalıyor. Şimdi eminim birçok kişi tek kuruş döner alamıyorum diye yorum yazacaklar. Alan nasıl alıyor arkadaslar? Sadece sabit döneri bile hesaba katsak yinede kazancımız birçok gelişmiş ülke ile kiyaslanabilir. Aydın Bey'den yorum bekliyorum.
0
Cevapla
bulut
sn Mal (Hamal) kardeş, aldığın paranın Allah bereketini versin. miktarını böyle açık yazma yine de. biz mi? bizi boşver.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir