Medimagazin logo

ABD'nin 'maymun çiçeği virüsü' planı: Aşılamaya hız veriliyor

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) maymun çiçeği salgınını durdurmak için eyaletlere on binlerce maymun çiçeği aşısı göndermeye başladı
Kaynak: BBC News Türkçe
ABD'nin 'maymun çiçeği virüsü' planı: Aşılamaya hız veriliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) maymun çiçeği salgınını durdurmak için ülke çapında on binlerce maymun çiçeği aşısı göndermeye başladı.

Bugüne kadar yalnızca virüse maruz kaldığı bilinen kişilere aşı tavsiye edilirken bugünden itibaren virüse maruz kaldığından şüphelenen herkes aşı yaptırabilecek.

Ülkenin sağlık yetkilileri Salı günü düzenlenen basın toplantısında, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'nın 56 bin doz Jynneos aşısını hemen dağıtacağını açıkladı. Önümüzdeki haftalarda buna 250 bin doz daha eklenecek.

Yaz-sonbahar döneminde bu sayının 1,25 milyon doza yükseltilmesi planlanıyor.

ABD'nin bugünkü Jynneos aşısı stoğu 64 bin doz ve hastalığın en hızlı yayıldığı bölgelerde yetersiz kalıyor. New York ve Washington eyaletlerinde bu hafta başında aşı dağıtımı başlamış ancak stoklar hızla tükenmişti.

Aşı Danimarkalı Bavarian Nordic şirketi taraflından üretiliyor.

Çiçek hastalığı için geliştirilen daha eski bir aşı olan ACAM2000'in Jynneos stoklarının bitmesi durumunda kullanılabileceği belirtiliyor ancak yetkililer bu aşının yan etkiler açısından daha riskli olabileceği konusunda uyarıyorlar.

JYNNEOS, çiçek hastalığı veya maymun çiçeği enfeksiyonu için yüksek risk altında olduğu belirlenen 18 yaş ve üstü yetişkinlerde çiçek hastalığı ve maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için endikedir.

Jynneos, ABD'nin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış bir aşı ve virüsün halihazırda bulaştığı kişilerde enfeksiyonu durdurabiliyor.

Ülkede maymun çiçeğini tespit etmekte kullanılan testlere erişimi artırmak için çalışmaların devam ettiği belirtildi ve aşı tavsiye edilen kişilerin kapsamı da genişletildi.

Maruz kaldığına inanan herkese aşı tavsiyesi

ABD'de hükümetin en son yönergesiyle maymun çiçeğine maruz kaldığına inanan herkesin aşı olması tavsiye ediliyor.

ABD’de maymun çiçeği virüsüne karşı daha çok kişi aşılanacak

Yeni tavsiye maymun çiçeği teşhisi konan biriyle yakın temasta bulunanları, cinsel partnerine maymun çiçeği teşhisi konanları ve yakın zamanda birden fazla seks partneri olan erkekleri kapsıyor. Bunun yanında maymun çiçeği bulaşma riskinin olduğu bilinen bir yerde cinsel ilişkiye giren erkeklerin de aşı olması tavsiye ediliyor.

Bundan önce, aşılar yalnızca hastalığa maruz kalan kişilere yapılıyordu.

ABD'de bugüne kadar 306 vaka kaydedildi; virüsle bağlantılı ölüm vakası henüz tespit edilmedi ancak yetkililer gerçek vaka sayısının daha yüksek olabileceği konusunda uyardı.

Normalde yalnızca Afrika'da görülen maymun çiçeği virüsü, son dönemde şaşırtıcı bir hızla ABD ve Avrupa'yı kasıp kavuruyor.

Geçen aydan bu yana 49 ülkede 4 bin 700'den fazla vaka rapor edildi.

Maymun çiçeği insandan insana kolaylıkla geçmiyor ancak cilt, giysi, yatak takımı ve havlu üzerinden yakın temasla bulaşabiliyor. Enfeksiyonlar normalde 14 ila 21 gün arasında kendiliğinden geçiyor.

ABD'de bugüne kadar maymun çiçeği vakalarının çoğu, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde görüldü, ancak yetkililer, herkesin bu virüse yakalanabileceğini vurguluyor.

 

maymun cicegi virusu
asilama
abd
jynneos
Yorum (1)
ALPER ŞEN
bu nasil bi̇r hastalik ya ni̇colas cage ni̇n oynadiği cadilar zamani fi̇lmi̇ndeki̇ vebaya benzi̇yor
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir