Medimagazin logo

350 milyon kişi depresyonda

Dünyada 350 milyondan fazla kişinin depresyona yakalandığı belirlendi.
Kaynak: AA
350 milyon kişi depresyonda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE-Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla hazırladığı araştırmada, 350 milyondan fazla kişinin depresyon ya da psikolojik sorunlarla mücadele ettiği ortaya çıktı.

Örgütün Ruh Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Bölümü Başkanı Dr. Şekhar Saxena, kadınların depresyona erkeklerden daha meyilli olduğunu belirtti.

Kadınların depresyona girme oranının erkeklerden yüzde 50 fazla olduğunu açıklayan Saxena, kadınlardaki bu yüksek oranın doğum sonrası depresyonla ilgisi olduğuna dikkati çekti.

Saxena, ileri safhalarda kişiyi intihara kadar sürükleyen depresyon nedeniyle her yıl yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin yaşamına son verdiğini ve bu kişilerin büyük çoğuluğunun kadın olduğunu vurguladı.

Dünyada intihar edenlerin yarısından fazlasının depresyona yakalandığını belirten Saxena, gelişmiş ülkelerde depresyona girme ihtimalinin de arttığını ifade etti.

DSÖ, içine kapanık kişilerde daha sık rastlanan depresyonun genelde bir hastalık olarak kabul edilmediğini belirterek, genç ve çocuklarda depresyon teşhisi koymanın zor olduğunu vurguladı.

Depresyon tedavisinin ilk adımının, hastalığı kabul etmek ve bir uzmana danışmak olduğunu bildiren DSÖ, tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuçların o kadar "yüz güldürücü" olduğunu belirtti.

350
milyon
kişi
depresyonda
Yorum (3)
Adem Bilir
Demek ki; Potansiyel olarak 350 milyon insan İslama ve İmana susamış. En büyük ve en tesirli Anti-Depressan Allah'a İman Etmek ve Teslim Olmaktır. Bilim kendi çevresine çizdiği materyalizm çizgisini aşabildiğinde bunu ilan edecektir. Ama olan bu sürede RUHUNU teslim edenlere olacaktır.
0
Cevapla
drovuz
bu güzel(!) yorumunuza ne diyim, antidepresan kullanan hastalarda kapalı bayanların oranı neden diğerlerinden fazla birde bunu bir bilen olarak açıklasanız sevinirim. (Herşeyi dine bağlayan zihniyet, tezi falso verdiği zaman dinin zarar gördüğünün neden farkında olmuyor..)
0
Cevapla
baran ince
yakalanmış,yani enfeksiyon gibi bulaşıcı gibi anladım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir