Medimagazin logo

300 bin nüfuslu Halep'te 40 doktor kaldı

Ağır bombardıman altında olan Halep’te yaşanan sağlık sorunlarını anlatan Suriyeli Genel Cerrah Dr. Nidal Acem, “300 bin nüfuslu Halep’te 20 uzman 20 pratisyen olmak üzere toplam 40 doktor kaldı” dedi.
Kaynak: YENİ ŞAFAK
300 bin nüfuslu Halep'te 40 doktor kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Esed ve Rusya'nın 2 haftadır ağır bombardımana tuttuğu Halep'te insanlık dramı yaşanıyor. Sağlık sorunlarının üst düzeye çıktığı Halep'te doktor sıkıntısı en büyük sorunların başında geliyor.

Hastanelerdeki yokluğun tanıklarından Suriyeli Genel Cerrah Dr. Nidal Acem, yaşadıklarını anlattı. Kesintisiz bombardımanlardan dolayı sadece yaralılarla ilgilenebildiklerini söyleyen Acem, “Normal hastalarla hiç ilgilenemiyoruz. Teknik imkansızlıklar sebebiyle apartmanlardan bozma binalarda gelen yaralıları sedyede ameliyat ediyoruz" dedi.

20 UZMAN, 20 PRATİSYEN

Savaşın acımasız yüzüyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Acem, “300 bin nüfuslu Halep'te 20 uzman, 20 pratisyen olmak üzere toplam 40 doktor kaldı"diye konuştu. Acem, “Bir çok branşta uzman doktor yok. Artık tek yoğunluğumuz bombardımanlarda yaralanan siviller. Normal şartlarda bir mahallenin sağlık hizmetlerine yetercek doktor kadrosuyla şu an tüm Halep'in sağlık talebine cevap vermeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

300 HASTAYA BİR DOKTOR

Halep'te sadece bir tomografi cihazı olduğunu belirten Acem, “Halep'te bir doktor günde 200-300 yaralıya bakmak zorunda kalıyor. Halep'in tek yoğun bakım ünitesi olan Kudüs Hastanesi, Rus bombardımanlarıyla yerle bir edildi. Günlük ortalama 50 - 60 yaralı koma halinde hastanelere gelirken, bizlerin bir yoğun bakım ünitesi dahi yok" dedi.

ÖLENLERİN 3 KATI YARALI VAR

“Her bombardıman sonrası kamuoyunda sadece ölümler konuşuluyor, oysa ölenlerin 3 katı yaralı, uzuvları kapmuş insanlar geride kalıyor" diyen Acem,“Suriye'de derin travmalar geçiren ve ruh sağlığı tamamen bozulan binlerce insan var. Nedeni ise ülkemizde bitmeyen bombardımanlar. Şayet dur denilmez ise Suriye'de muhalif bölgelerde tek bir canlı kalmayacak" dedi.

"BURADA ÖLECEĞİZ"

Halep'te Kudüs Hastanesi'nin vurulması ile şehit düşen Suriye'nin tek çocuk doktoru Muhammed Boğaz'ın mesai arkadaşı olan Acem “Şu ana kadar Halep'te 60'dan fazla arkadaşımı şehit verdim. Hepimiz Halep halkıyla aynı kaderi paylaşıyoruz. Esed, İran ve Rusya'nın doğrudan hedefiyiz" diye konuştu.

Muhammed Boğaz'ın doktor kardeşi ile birlikte savaş süresince Halep'te hizmet vermeye devam ederek, topraklarını terk etmediğini anlatan Dr. Acem, “Biz de bir gün burada öleceğiz, ancak bize ihtiyaç duyan mazlumların davetine sırt dönmeden Halep'te sebat edeceğiz. Sınırlı sayıdaki sağlık çalışanı Suriye'de aynı ruhla çaba sarfediyor" dedi.

300
bin
nüfuslu
halep'te
40
doktor
kaldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir