Medimagazin logo

105 yaşındaki Japon hekimden uzun yaşamının sırları!

İşte yakın bir zamanda yaşamını kaybeden 105 yaşındaki Japonya hekimin uzun yaşamının sırları...
105 yaşındaki Japon hekimden uzun yaşamının sırları!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER-Dr. Shigeaki Hinohara, Japon tıp bilimine yaptığı katkılarla ve Japonya’yı dünyada uzun yaşamada birinci kılmak için verdiği çabalarla tanınıyordu. Tavsiye ettiklerinin çoğunu hayatında da uyguluyan Hinohara, St. Luke Uluslararası Üniversitesi onur başkanı ve emekli öğretim üyesiydi. Hinohara 18 Temmuz’da, tam 105 yaşında hayatını kaybetti, kaldığı St. Luke hastanesi ölüm nedeninin solunum yetmezliği olduğunu açıkladı.

Hinohara, Businessinsider’ın söylediğine göre, ölümünden önce hala günde 18 saat çalışıyor ve birçok hastayı tedavi ediyordu. Japon doktor, JapanTimes’e verdiği röportajda, o yaşına kadar çalışmasını sağlayan motivasyonu “hayatın bir katkıdan ibaret olduğu” felsefesine inanmasından kaynaklandığını söyledi. Dr. Hinohara daha uzun yaşamak isteyenlere 65 yaşında emekli olmamayı tavsiye etti. Japon doktorun, 2001 yılında yayınladığı “Ikikata Jozu(Nasıl iyi yaşanır)”antoloji kitabı, 1.2 milyondan fazla sattı.  

İşte Dr. Hinohara’nın ağzından uzun yaşamın sırları:

Yemek ve uyumakla ilgili fazla endişeye kapılma ve biraz eğlenmene bak

“Hepimiz çocukluğumuzda nasıl olduğumuzu hatırlıyoruz, eğlenirken sıklıkla yemek yemeyi veya uyumayı unuturduk. Bu alışkanlığı yetişkinlerin de devam ettirebileceğine inanıyorum. Bedeni uyku vakti, öğle yemeği vakti gibi kurallarla yormamak en iyisi.”

Eğer uzun yaşamak istiyorsan, aşırı kilolu olma

"Kahvaltı için kahve, bir bardak süt ve içinde bir kaşık zeytinyağıyla portakal suyu içerim. Zeytinyağı arterler için harika bir besindir ve cildimi de sağlıklı tutar. Öğlen süt ile belki birkaç tane kurabiye yerim ama çok meşgulsem onu da yapmam. İşime odaklandığım zaman asla acıkmam. Akşam yemeğim ise sebzelerden, biraz balık ve pirinçten, son olarak da haftada iki kere 100 gram yağsız etten oluşur.”

Doktor ne söylerse körü körüne uygulama

"Bir doktor sana bir test yaptırmanı veya ameliyat olmanı söylerse, aynı durumda eşi veya çocukları olsaydı aynı prosedürü uygulatır mıydı diye sor. Popüler inanışa tezat olarak, doktorlar herkesi iyileştiremez. Bence müzik ve hayvan terapisi, çoğu doktorun hayal ettiğinden daha da etkili tedavi şekli olabilir.”

Ağrıyı yenmek için biraz neşelen

"Ağrı gizemlidir ve unutmak için en iyi yol eğlenmektir. Eğer bir çocuğun dişi ağrıyorsa, beraber oynamaya başla, hemencecik ağrısını unutacaktır. Hastaneler hastaların temel ihtiyaçlarını temin eder: Hepimiz de eğlenmek, hayattan keyif almak isteriz. St. Luke Hastanesi’nde müziğimiz, hayvan terapisi olanaklarımız ve sanat derslerinin verildiği sınıflarımız var”

Her zaman merdivenleri kullan ve kendi eşyalarını kendin taşı

"Ben kaslarımı hareket ettirmek için tek seferde iki basamak çıkarım.”

sosyal tıp
uzun yasama
uzun yaşamın sırrı
Yorum (1)
vatandaş rıza
uzun hatta çok uzun sağlıklı yaşamanın tek sırrı evlenmemektir.sağlıklı gıdalar ile beslenmek,spor falan hikaye.
36
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir