Medimagazin logo

Yoğun bakımdaki kanser hastasına cinsel saldırıya 40 yıl hapis istemi

İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi gören 4'üncü evre akciğer kanseri hastası N.C. (63) adlı kadına, cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan hemşire E.K. (29) hakkında iddianame hazırlandı. K.'nin cinsel istismardan önce N.C.'ye tedavisinde kullanılmayan hidromorfin içerikli bir ilaç verdikten sonra cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıktı. K., 40 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanacak
Kaynak: DHA
Yoğun bakımdaki kanser hastasına cinsel saldırıya 40 yıl hapis istemi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akciğer kanseri olan N.C., 24 Nisan'da Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. Durumu kötüleşen N.C.'nin 5 Mayıs'tan itibaren bilinci kapandı. İddiaya göre N.C., Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yoğun bakım ünitesinde yatarken, 17 Mayıs'ta hastanede hemşire olarak görev yapan E.K. tarafından nitelikli cinsel saldırıya uğradı. N.C.'nin yattığı odaya ilaç almak için giren hemşirelerden E.E. ise yaşanan olayı görüp, durumu üstlerine bildirdi. 

Yoğun bakım ünitesindeki güvenlik kameralarını izleyen güvenlik personeli, nitelikli cinsel saldırıyı kameradan tespit etti ve görüntülerle birlikte polise şikayette bulunuldu. İhbar üzerine çalışma başlatan polis, şüpheli E.K'yi Bayraklı ilçesinde bir mekanda eşiyle birlikte yemek yerken gözaltına aldı. 

İzmir'de hastaya cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen hemşire tutuklandı

Emniyette güvenlik kayıtları izletilen şüpheli, "Hastaya vermiş olduğum ilaçlar kendi elektronik sisteminde bulunan ilaçlar, görüntülerin devamı için söyleyecek herhangi bir şeyim yoktur" dedi. Emniyetteki ifadelerin ardından E.K., sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan N.C. de olaydan bir süre sonra hayatını kaybetti.

Kanında hidromorfin çıktı

Olayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı. İddianamede E.E. isimli hemşirenin, K.'nin mağdur hastanın üzerinde olduğunu, bunu E.Y. isimli hemşireye söylediği, E.Y.'nin bunun üzerine kamera kayıtlarını kontrol edip, cinsel saldırıyı gördüğü belirtildi. E.Y.'nin durumu amiri A.Ö.'ye ilettiği de iddianamede yer aldı. İzlenen kamera görüntülerinde K.'nin baygın halde bulunan mağdur hastanın yanına gelerek ilaç verdiğinin ardından da cinsel saldırıyı gerçekleştirdiğinin tespit edildiği belirtildi. 

K.'nin verdiği ilaçların ardından N.C.'nin hareketlendiğinin görülmesi üzerine mağdurdan kan örneği alındığı ve kanında morfin, hidromorfin ile parasetamola rastlanıldığının altı çizildi. Bunun üzerine Ege Üniversitesi'nden yazı istendiğini ve gelen yazıda hidromorfinin tedavi kapsamında verilmediğinin ortaya çıktığı da iddianamede yer aldı. Sanığın savunmasında cinsel saldırıya teşebbüs ettiğini ve pişman olduğunu söylediği belirtildi.

İddianame kabul edildi

Savcı, iddianamede K.'nin aynı hastanede, aynı birimde bulunan beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıda bulunduğuna vurgu yapıldı. K.'nin mağdura tedavi kapsamında verilmeyen ilacı vererek, uyuşturucu madde temin ettiği de iddianamede yer buldu. 

Alınan ifadeler ve toplanan deliller ışığında savcı, K. hakkında 'Kamu görevini kötüye kullanarak beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı cinsel saldırı' ve 'Uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etme' suçundan toplam 40,5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. Hazırlanan iddianame İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

izmir
ege universitesi
hemsire
cinsel saldiri
Yorum (3)
ali özkurt
sağlıkta şiddete hayır. adalet mülkün temelidir
1
Cevapla
hekim
çuuuşşş
3
Cevapla
Ömer Hayyam
i̇şte bundan dolayı hemşirelik minimal puan ile kazanılmamalı, puanlar dipte olmamalı. hiç bir şey olamayan hemşire olmasın artık, yoksa ırz mırz kalmıyor.
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir