Medimagazin logo

Sözleşmeliye de kadrolu hakkı

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay sözleşmeli memurun mazeret bildirmeden kesintisiz olarak üç gün ve bir yılda toplam 10 gün işe gelmemesinin işten çıkarılma sebebi olmasının yürütmesini durdurdu.
Sözleşmeliye de kadrolu hakkı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Danıştay 12. Dairesi sendikanın açtığı davada verdiği kararda 657 sayılı Devlet memurları Kanuna göre memurların mazeretsiz olarak görevi 10 gün kesintisiz olarak terk etmeleri veya bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemeleri halinde işten çıkarıldıklarını hatırlattı.

 

Kararda sözleşmeli memurlarda ise bu sürenin kesintisiz üç gün veya bir yılda toplam 10 gün olmasını düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yasadan daha ağır koşullar getirmesi nedeniyle üst hukuk normlarına aykırı olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. Söz konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sözleşmeli memurlara yönelik bir haksızlığın daha önüne geçtiklerini belirterek "Söz konusu düzenleme Devlet Memurları Kanuna aykırı ve sözleşmeli memurun işten çıkarılmasını kolaylaştıran bir düzenleme idi. Danıştay'ın verdiği kararla bir ayrımcılık, haksızlık son bulmuş oldu. Biz kamuda tek istihdam modeli olarak kadrolu istihdamı istiyoruz. Fakat hükümet ısrarla sözleşmeli alımına devam ediyor. Danıştay'ın verdiği bu karar bile sözleşmeli memurların hakları bakımından kadrolu çalışanlarla aynı olması gerektiğini net bir biçimde ifade ediyor. Hükümet artık sözleşmeli istihdamdan tümüyle vazgeçmeli tüm sözleşmelileri kadrolu yapmalı ve bir daha sözleşmeli memur almamalıdır" dedi.

sözleşmeliye
de
kadrolu
hakkı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir